7 hiba a HIIT edzésben, amit jobb, ha elkerülsz
A HIIT edzés valódi csodafegyver, ha zsírégetésről van szó. Feleannyi idő alatt égethetsz el annyi kalóriát, mint egy átlagos kardió edzéssel, emellett rendkívül hatékonyan javítja az állóképességed is. Viszont, mint minden kitűnő módszer, a HIIT is rejteget hibalehetőségeket, amelyeket jobb, ha elkerülsz!
Egy remek opció a fejlődésre
Tekintettel arra, hogy a HIIT (másnéven magas intenzitású intervallum tréning) köztudottan javítja az anyagcserét, növeli a vitális kapacitást és szinte gyilkolja a zsírpárnákat, a módszer bizonyára a te fantáziádat is megmozgatta. A HIIT edzés mindezek mellett az időhatékonysága miatt is népszerű, hiszen feleannyi idő alatt elérheted azt a hatást, mint amit egy átlagos kardió alkalmával.
Az kétségtelen, hogy a HIIT egy rendkívül hatékony edzésmódszer, viszont itt is akadnak olyan aspektusok, amelyeket el tudsz rontani. Ezek a hibák szabotálhatják az erőfeszítéseid és csökkenthetik az eredményességed. Lássuk hát, hol nem érdemes hibázni!
Ne mulaszd el a bemelegítést
A HIIT edzés igazán energiaigényes mozgásforma, ezért nem jó ötlet közvetlenül az ágyból felkelve, vagy az egész napot igénybe vevő ülőmunka után egyből az edzőterembe ugrani. A bemelegítés „szkippelése” az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz egy magas intenzitású edzés előtt!
Ne tervezd túl hosszúra
Bármekkora is a lelkesedésed, a HIIT edzésnek nem szükséges hosszúnak lennie! Mivel itt az elődleges szempont az intenzitás, nem érdemes elnyújtani az edzéseket. Lehetséges, hogy hosszabban fogsz edzeni, viszont korántsem olyan hatékonyan, mint kéne. 30 perc intenzív edzés megteszi a hatást, ne húzd túl.
Ne cifrázd túl
Az összetett gyakorlatok valóban menőn mutatnak egy profi videón, de amíg nincs elegendő tapasztalatod, addig ne cifrázd túl a mozdulatsorokat! Ha esetleg az első kört még teljesíteni is tudod, a következő fordulókban az agyad szinte kikapcsolt módban van, hogy az energiát kifejezetten egy irányba összpontosítsa. Ne terheld magad extra bonyolult gyakorlatokkal, a legfontosabb, hogy magas intenzitáson told végig az edzést!
Ne ess túlzásba
Az egyik legfontosabb HIIT szabály: a több nem feltétlenül több. Ha valóban lelkiismeretesen edzed végig a fél órát, akkor heti 3 alkalom bőven elegendő lesz. Ha ennél többet edzel a módszerrel, akkor fennáll a veszélye, hogy túledzed magad és esélyed sem lesz a regenerálódásra. Inkább csinálj kevesebbet, de az legyen valóban intenzív, csak így érheted el a kívánt hatást.
Maradj progresszív
Bármekkora kezdő energiával és motivációval is rendelkezel, mindig haladj fokozatosan! Mérd fel jól, mit bírsz és konzisztensen kövesd a fokozatosság elvét, máskülönben nagyon könnyen megsérülhetsz.
Ha az első edzés alkalmával 10 percig bírtad, akkor a következő edzésre tervezz mondjuk 12 percet, ne pedig harmincat! Engedd, hogy a mozgásszerv-rendszered alkalmazkodjon az új edzésformához és kerüld el a sérüléseket.
Ne variálj túl gyakran
Ha már egy ideje keményen edzel, bizonyára szeretnél még hatékonyabban fejlődni, viszont soha ne faragj le a pihenőidődből az edzésen belül! Ha a visszaállítási szakasz 40 másodperc, akkor azt tartsd is be egészen az edzés végéig, ne csípj le belőle, mert csak zihálás lesz az eredmény a félszeg ismétlések között.
Plusz 1 tipp
Egy kemény edzés után soha ne feledd el pótolni a tápanyagokat! Okvetlenül fogyassz el egy adag Amata Power lazacfehérje turmixot, hogy az izmaid megkapják azt, amire szomjaznak. A legjobb, ha az edzés után fél órán belül beviszed a fehérjét, mert az izmaid ilyenkor extra hatékonyan veszik fel a tápanyagot! Az eredmény pedig a lenyűgöző és gyors fejlődés lesz.
Felhasznált források: http://dailyburn.com/life/db/hiit-workouts-for-beginners/
https://www.bodybuilding.com/content/5-keys-to-doing-hiit-the-right-way.html