Mindent a HIIT edzésről
A HIIT edzéssel rövid idő alatt érhetsz el meglepően nagy eredményeket. A High Intesity Interval Training napjaink egyik legnépszerűbb edzésformája, most pedig mindent megtudhatsz a témával kapcsolatban.
Mi az a HIIT?
A Magas Intenzitású Intervallum edzés, azaz HIIT egy kardio edzésstratégia, amely az intenzív testmozgás rövid sorozatát alacsony intenzitású helyreállítási időszakkal váltja fel.
Nem létezik hagyományos HIIT munkamenet, de a lényeg, hogy az intenzitások váltakozzanak a testmozgás fajtájától függetlenül. Az ilyen edzések általában nem tartanak tovább 30 percnél, ám e rövid idő alatt is keményen megdolgoztathatod a tested és a kardiovaszkuláris rendszered.
Milyen egy HIIT edzés?
A Magas Intenzitású Intervallum Tréning igen nagy motivációt és kitartást igényel, mert rövid idő alatt is nagy terhelést képes róni a szervezetre. Az edzések általában alapos bemelegítésből, majd ezt követően a magas intenzitású gyakorlatok ismétlődéséből állnak, amelyeket közepes intenzitású gyakorlatok váltanak fel.
A képlet egyszerű: rövid ideig magas hatásfokú, majd szintén rövid ideig alacsony hatásfokú mozgás ismétlődése. Egy egyszerű példa erre, amikor 40 másodpercig teljes erőbedobással sprintelsz, majd 20 másodpercig sétálsz, ezután 40 másodpercig megint sprintelsz, majd 20 másodpercig sétálsz.
Ezek a körök váltják egymást az edzés végéig. A magas intenzitású gyakorlatokat maximális hatásfokkal kell végezni, a közepes gyakorlatokat pedig a maximális intenzitás körülbelül 50%-ával.
Bármilyen edzettségi szinten elkezdheted
Mivel „konkrét képlet” nincsen a HIIT edzésre, a kardiovaszkuláris fejlettségtől függően választhatod meg a gyakorlatokat. Lehet az séta és kocogás, esetleg tekerhetsz gyorsan a szobakerékpáron, majd a pihenő időszakban lassan, az edzésmódszer teljesen mindegy.
Függetlenül a mozdulatoktól és gyakorlatoktól a lényeg, hogy a nagy intenzitású intervallumok valóban erőteljes szakaszok legyenek számodra, amik felgyorsítják a pulzusszámot. Az egyéni edzettségi szinttől függően az is előfordulhat, hogy ezek a szakaszok a te esetedben a gyors sétát, a mérsékelt fázisok pedig lassabb sétát jelentenek. Nyugodtan kísérletezz ezzel az edzésmódszerrel, nem fogod megbánni!
A HIIT előnyei
A High Intesity Interval Trainig segítségével felturbózhatod a zsírégetést - kutatások kimutatták, hogy a HIIT edzés alatt a szervezet 25-30 %-kal több kalóriát éget el, mint a súlyzós edzés, futás vagy kerékpározás esetén. Ezzel együtt jár az is, hogy a HIIT edzések sokkal időhatékonyabbak, hiszen nagyságrendekkel kevesebb idő alatt érhetsz el látványos eredményt.
Az anyagcsere gyorsabb a HIIT edzés utáni órákban. Ez az edzésforma hosszú órákon át pörgeti az anyagcserét, ami azt jelenti, hogy még az edzés után is égeted a kalóriákat. További jó hír még, hogy ilyen magas intenzitású edzés esetén a szervezeted a zsírraktárakat emészti fel az izom helyett.
A HIIT edzés kifejezetten hatékony segítség lehet a zsírvesztésben - külön előnye, hogy a viscerális, azaz belsőszervekre lerakódott zsírokat is hatékonyan használja és tűnteti el!
Mindezeken felül az oxigénfelhasználást, tehát a vitálkapacitást is javítja. Egy tanulmány megfigyelései szerint 5 hetes intervallum alatt heti négyszer végzett 20 perces HIIT edzés minden alkalommal 9 %-ot javított a résztvevők oxigénfelhasználásán.
Egy biztos, a HIIT edzés sokunk számára maga lehet a Szent Grál, hiszen felgyorsult életmódunkhoz tökéletesen illeszkedő, számos jótékony egészségügyi hatást kiváltó edzésforma, ami az alakot is remekül formálja. Kell ennél több? Amennyiben még nem próbáltad a Magas Intenzitású Intervallum Tréninget, akkor itt az ideje!
Felhasznált források: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25162652/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27368057/
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-hiit#TOC_TITLE_HDR_7