Hallottál már az edzési zónákról? Tudj meg mindent róluk!
Amennyiben fogyás vagy egészségmegőrzés céljából végzel kardió edzéseket, fontos, hogy a célodnak megfelelő intenzitással dolgozz. A célpulzusszám meghatározása nagyban elősegíti a sikerességet, most pedig megismerheted, hogyan használhatod a célzott pulzuszónákat a gyakorlatban.
Mik azok a pulzuszónák?
A maximális pulzusszámod 50%-a és 100%-a közötti tartomány összesen öt pulzuszónára osztható. Amennyiben edzés alatt a pulzusodat egy bizonyos általad választott zónában tartod, akkor céljaidat hamarabb és tervezett módon érheted el. Minden pulzuszónának vannak sajátosságai és előnyei, amelyek alapján a számodra megfelelő zónában edzhetsz.
Keresd meg a célpulzusszámod!
A célpulzusszám mindig az életkorodtól és az edzettségi szintedtől függ, ezek meghatározására ma már többféle módszer létezik. A digitális fejlettségnek köszönhetően a pulzusod legegyszerűbben aktivitásmérőkkel követheted, a legtöbb eszköz már automatikusan meghatározza a célpulzusszámod.
Edzés közben ezek az eszközök egyértelműen jelzik, hogy melyik zónában vagy, így a célodnak megfelelően növelheted, vagy csökkentheted a terhelést. Ha nincs lehetőséged pulzusmérő órát beszerezni, akkor se keseredj el, hiszen a legtöbb kardiógép, a futópadok és az elliptikus trénerek is mérik a pulzust, ezzel megkönnyítve a nyomon követést.
A maximális pulzusszám meghatározása
Hogy miért is fontos kérdés ez, arra máris rávilágítunk, de a könnyebb megértés érdekében először meg kell határoznod a maximális pulzusszámod. Ha maradunk a kockás füzet és ceruza kombónál, a legegyszerűbb képlet erre a Fox formula. Ennek alapján, ki kell vonnod 220-ból az életkorodat, ez lesz a maximális pulzusszámod.
Amennyiben tehát 27 éves vagy, akkor a maximális pulzusszámod 193 lesz, hiszen 220-27=193. Az aerob edzés célpulzus-zónái a maximális pulzusszám 50 és 100%-a között mozognak, most ezeket mutatjuk be részleteiben.
Alacsony intenzitás: a maximális pulzusszám 40-50%-a
Az alacsony intenzitású pulzuszóna egy kényelmes tartomány, jó választás kezdők részére vagy bemelegítésnek. A vérkeringés helyreállítása érdekében minden edzést kezdj alacsony intenzitáson, ezzel növelheted az edzéstoleranciát. A zóna hátránya az, hogy nem részesülsz a mérsékelt vagy erőteljes intenzitású edzés extra előnyeiből, ezért a későbbiekben érdemes magasabb fokozatra kapcsolnod.
Mérsékelt intenzitás: a maximális pulzusszám 50-70%-a
A szakértők szerint a mérsékelt intenzitású edzések a leghatékonyabbak a fitnesz és fogyás szempontjából. A mérsékelt intenzitással végzett kardió edzések javítják a szervezet oxigénszállítási képességét és jó hatással vannak a szívre is. Nem utolsósorban, ebben a zónában égetheted a legtöbb kalóriát!
Az egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében ajánlott hetente legalább 150 perc közepes intenzitású kardió edzést végezni és minden edzés alkalmával legalább 10 percet kellene eltöltened ebben a zónában, hogy a pozitív hatásokat megtapasztald!
Magas intenzitás: a maximális pulzusszám 70-85%-a
A magas intenzitású pulzuszónában végzett edzés biztosan kilök a jól megszokott komfortzónádból! Több kalória elégetését is lehetővé teszi, ráadásul kifejezetten hatékonyan fejleszti az edzettséged, javítva a VO2 max értéket, ami a maximális oxigénfelhasználási képességet jelenti.
A magas intenzitású edzések növelik az anaerob küszöböt, amely az a pont, amikor a szervezetnek kevésbé hatékony útvonalakat kell használnia az izmok energiájának előállításához. A magas intenzitású edzések közepes intenzitással való kombinálása pedig valódi Jolly Joker, erre épül a már korábban bemutatott intervallum edzés is.
Maximális intenzitás: a maximális pulzusszám 85-100%-a
Ezen a szinten végzett edzésmunka igen nagy erőfeszítést igényel, hiszen szervezeted ilyenkor dolgozik a legtöbbet. A teljes sprinteken vagy a nagyon intenzív intervallum edzéseken is ennek a zónának határait feszegeted. A legtöbben csak rövid ideig képesek fenntartani a maximális intenzitást, így tehát kimondhatjuk, hogy ez a legkeményebb edzési zóna.
A maximális intenzitású edzés hátránya, hogy az aerob küszöb felett van ezért tejsav termelődik az izmokban. Ez a melléktermék égető érzést és izomfájdalmakat képes okozni. Természetesen nem szükséges minden edzésen maximális erőfeszítéssel dolgozni, mert ennek hamar túledzés lehet a következménye.
Amennyiben hetente 3 alkalommal végzel magas intenzitású edzést, minden bizonnyal számos pozitív hatást tapasztalhatsz meg. Lődd hát be a céljaid, találd meg az edzési zónád és döntsd meg a rekordjaid! Emellett, ne felejtsd el pótolni az elhasznált tápanyagokat Amata Power lazacfehérje turmix-szal sem, hiszen a kemény edzések után ez a legjobb, amit tehetsz a fejlődésed érdekében!
Felhasznált források: https://www.verywellfit.com/maximum-heart-rate-1231221
https://www.verywellfit.com/what-is-vo2-max-3120097