A rettegett túledzés
Sportolóként bizonyára a „túledzés” kifejezés számodra is ijesztő lehet, hiszen azt jelenti, hogy kényszerpihenőre kötelez a tested. Ha érzékeled magadon a cikkben említett jeleket, tudd, hogy ez kóros állapot: ne hagyd figyelmen kívül a tested jelzéseit! Inkább pihenj.
Miért edzünk?
Annak, hogy elkezdünk edzeni, számos oka lehet. Legyen az fogyás, szórakozás vagy élsport eredmények elérése, a lényeg, hogy mindig szemünk előtt lebeg a cél. Te is bizonyára számos érzelmi hullámvasutat éltél már át az edzéssel töltött éveid alatt és jól tudod, hogy ez mentálisan is majdnem olyan megterhelő, mint fizikailag.
Rengeteg kitartás, vágy, mozgásszeretet és elszántság kell ahhoz, hogy elérd a céljaid és akkor még nem is beszéltünk a másik oldalról: mikor fáradt vagy, levert, rosszkedvű, esetleg motiválatlan, de mindezek ellenére nem önsajnálatba temetkezel, hanem az edzést választod. Akkor is futsz, ha szakad odakinn, akkor is edzel, ha piros hó esik, még a nyár legmelegebb napján is azon fáradozol, hogy megdöntsd a rekordjaid.
Mindezt azért, mert a célod ott lebeg a szemed előtt és már annyira szeretnéd elérni, megtapasztalni, átélni azt, hogy győztél. Hihetetlen mentális megterhelésnek vagy kitéve sportolóként és éppen ez az elszántság és kitartás vezethet ahhoz, hogy túledzed magad.
Az OTS, azaz Over Training Syndrome okai
Amikor túl nagy követelmények elé állítod magad a célod elérése érdekében és nem hagysz elég időt a regenerálódásra, kialakul a „túledzés”. Lehetséges, hogy növelted az edzés intenzitását és mennyiségét, mégis teljesítménycsökkenést tapasztalsz.
A szindróma kialakulásának oka lehet még a munkahelyi stressz és lebetegedés. Az is okozhatja a problémát, hogy úgy érzed, érzelmileg kiégtél, monotonnak találod az edzést, ezt nevezzük krónikus unalomnak. A személyes és családi nehézségek is vezethetnek e kellemetlen állapothoz.
Kiemelten fontos, hogy az edződdel együtt mindig figyelemmel kísérjétek testi és lelki állapotodat, beszéljetek az érzelmekről is! Ezenfelül kulcsfontosságú, hogy hagyj elég időt a testednek a regenerációra, és add meg neki a legjobb minőségű tápanyagokat, így megelőzheted a bajt.
A tünetek
Ha az alábbi tüneteket észleled magadon, akkor nagy eséllyel túledzetted magad és tested kényszer pihenőre küld. Ezt vedd komolyan, nem véletlen, hogy a szervezeted üzenni akar neked! Tünet például a hirtelen testsúlyvesztés, csökkent energiaszint, étvágycsökkenés vagy drasztikus változás a napi rutinodban.
Előfordulhat, hogy a megszokott gyakorlatoknál nagyobb erőfeszítést kell tenned, mint az egyébként elvárható lenne, esetleg elvesztetted a versenyszellemet a sport iránt. Lehet, hogy sokkal ingerlékenyebb lettél, esetleg depressziós tüneteket produkálsz. A szindróma okozhat álmatlanságot, szaporább pulzust, megnövekedett megfertőződési gyakoriságot, megfázást, influenza-szerű tüneteket.
Megtörténhet, hogy egyik napról a másikra egyszerűen képtelen vagy befejezni a megszokott testedzést, holott fizikailag nem lenne akadálya. A jelenség járhat még tartós ízületfájdalmakkal, szűnni nem akaró izomlázzal is. Ezek mind a túledzés jelei, ha egy vagy több tünetet észlelsz magadon közülük, kezeld a problémát!
Hogyan kerüljük el?
Ha már megvan a baj, akkor sem kell aggódnod, hiszen mint a legtöbb betegséget, ezt is lehet kezelni. Az egyetlen megoldás a pihenés. Bármennyire is nehéz, de kénytelen vagy felfüggeszteni a sportolást néhány hétre, majd tudatosan segíteni a testi és mentális nyugalom elérését.
Az edzés során tested és szellemed is hihetetlen erőfeszítéseket tesz, ezért kiemelten fontos, hogy hagyj elég időt a regenerációra! Az Amata Power lazacfehérje azért is a legjobb választás, mert tested első kézből kapja meg a legjobb tápanyagot a regenerálódáshoz, ami célzottan segít az izomrostok újraépítésében. Ezzel tudsz a legtöbbet tenni önmagad érdekében. Eddz keményen, étkezz tudatosan és válaszd a minőséget, tőlünk!