A fehérjeporokról
A fehérjeporok ma már igen elterjedt táplálékkiegészítők, melyek remekül kiegészítik az étrendünket és támogatják az izomnövekedést. Használatuk számos pozitív hatása mellett beszéljünk most az esetleges negatív hatásokról is.
Milyenek a fehérjeporok?
A legtöbb állati eredetű fehérjepor tejsavóból készül, hiszen a fehérjék kinyerésének relatíve könnyű és olcsó módja ez. Fogyasztásuk segíti az izomnövekedést, az izomszövetek regenerálódását és még jóllakottságérzetet is biztosít. Az emberi szervezet számára optimális aminosav profilt is tartalmazzák, mely hozzájárul a jó hasznosuláshoz, mégsem mindenkinek ideális választás.
Kezdjük az elején: hogyan készül a tejsavófehérje?
A tehenek által termelt tejet 4 Celsius-fokra hűtik, majd tartályokban sajtkészítő létesítményekbe szállítják. Itt a tejet pasztőrözik (72-73 Celsius-fokon), majd újból lehűtik. A tej sajtfeldolgozáson megy keresztük, a tejsavó pedig elkülönül. A tejsavófehérje-koncentrátumot (WPC) vagy az izolátumot porlasztva szárítják, hogy abból végül tejsavó fehérjepor legyen.
A koncentrátumot mikro-filteren szűrik le, így kapjuk meg az izolátumot. A tejsavó ultraszűrésen megy keresztül, hogy azután WPC-80 legyen belőle. Ezt összegyűjtik, majd a hely savógyártó részlegére szállítják, ahol összekeverik, ízesítik a port, hogy az megfeleljen a specifikus fehérjepor termékeknek. Amint látható, a tejsavófehérje elkészítése egyszerű folyamat - nem véletlen, hogy a piacon kapható legtöbb fehérjepor tejsavó alapú.
Így készülnek a növényi alapú fehérjeporok
A növényi fehérjeporok 4 fő összetevőből állnak. Fehérje izolátumból, ami többnyire borsó, barna rizs, kender vagy szója. Gyakran tartalmaznak opcionálisan valamilyen extra tápanyagot, mint kelkáposzta, chiamag vagy lenmag. Az ízesítő összetevők következnek a sorban, azaz aromák, legtöbbször kakaó vagy vanília.
Az utolsó hozzávalók pedig a stabilizátorok, melyek a kellemes textúrát biztosítják. Ez többnyire guargumi, akácmézga vagy xantángumi. A folyamatban egyedül az izolátum növényekből való kinyerése trükkös egy kicsit. Leginkább oldószeres extrakció során, ultraszűréssel vagy enzimatikus extrakcióval izolálják a fehérjéket.
Kellemetlen mellékíz
A tejsavó alapú fehérjék édeskés mellékíze bizony egy idő után unalmassá válik. Ez első blikkre nem tűnik igazán nagy és kezelhetetlen problémának, viszont hosszú távon valóban nagy gondokat tud okozni. Képzeld el, ahogy edzés után szinte undorral iszod meg a turmixod, majd azon fáradozol, hogy ne öklendezd fel, amit leerőltettél a torkodon.
Hiába váltasz másik ízvilágra, a jellegzetes, édeskés mellékíz az, amit megunhatsz és ez idővel valóban gondokat okozhat a fehérjebeviteleddel kapcsolatban. Ráadásul laktóz érzékenyként további mellékhatások (például hasmenés) is jelentkezhetnek, ha ragaszkodsz a tejsavófehérjéhez. Ha pedig kóstoltál már növényi alapú fehérjét, akkor bizonyára tudod, hogy annak íze és állaga sem kimondottan megnyerő.
Van egy megoldásunk
Ha te is találkoztál már a fent említett mellékhatásokkal, vagy egyszerűen többre vágysz, akkor itt az ideje, hogy kipróbáld az Amata Power lazacfehérje készítményt! Az ízét sosem fogod megunni, hiszen a jellegzetes édeskés mellékíz nem tapasztalható. Az Amata Power a legmagasabb minőségű lazacfehérje, ami hihetetlen támogatást ad a szervezetednek.
Exkluzív és különleges, akárcsak te. A tejsavó fehérjével az egész piac túltelített, nem tudhatod, melyik igazán jó minőségű. Az Amatával ez nem jelenthet gondot, hiszen a piacon egyedülálló a cég és a termék is. Természetesen a lazacfehérje fogyasztásának a laktózérzékenység sem lehet akadálya. Az egyik legmagasabb minőségű fehérjepor a piacon, emellett íze megunhatatlan és minden mellékhatástól mentes. Próbáld ki és érezd a változást!