Miért a lazacfehérje a legjobb választás?
Cikkünkben egy érdekes tanulmányt mutatunk be, ami a fehérjebevitel utáni változásokat vizsgálja az emberi szervezetben. Összehasonlítjuk a hidrolizált lazac és a tejsavófehérje bevitele után a leucin-szint emelkedését a vérben. Ez nem könnyű téma, szóval kösd fel a nadrágszíjat és vágjunk bele!
A fehérjebevitel hatása
Az aminosavak fehérjebevitel utáni megemelkedett plazmaszintjei fontos biológiai rendszereket stimulálnak. Az izomfehérjék szintézisét leginkább a leucin koncentrációjának változása generálja. Az Amata Power fő terméke egy lazacfehérje hidrolizátum, amely az ex-vivo rendszerekben kifejezetten jó felszívódást mutatott. A vizsgálat célja az volt, hogy a lazacfehérjét összehasonlítsák az azonos mennyiségű WPC-80 elnevezésű tejsavófehérje koncentrátummal: a bevitelt követő leucinémia megmutatja, melyik fehérje rendelkezik hasznosabb biológiai értékekkel.
Az aminosavak plazmaszintjének növekedését a vérben aminoacidémiának nevezzük, ami fehérjét tartalmazó étkezés után figyelhető meg. Ezt a szintet a bevitt fehérje dózisa, az aminosav összetétele, valamint a fehérjeforrásban található aminosavak és rövid peptidek emészthetősége és felszívódási sebessége határozza meg: ez a fehérjék minőségének legfőbb mutatója.
Számos tanulmány kimutatta, hogy az aminosavak vérbe történő felszívódásának sebességét a bevitt fehérje hidrolízisének mértéke, a teljes hamutartalom és a fehérjeforrás típusa befolyásolja. Ez azért fontos, mert a testmozgás után felszívódó aminosavak sebessége és mennyisége jótékony hatással lehet a fehérjeszintézisre, azaz az izomépülésre és a test metabolikus válaszaira is.
A vérben lévő leucin koncentrációja és az azt követő intramuszkuláris leucin koncentráció az izomfehérje szintézis sebességének nagyobb növekedését váltja ki. Magyarul minél magasabb a vérben a leucin-szint és minél hamarabb emelkedik meg, annál jobban nő az izom edzés után.
A vizsgálati mód
A vizsgálat randomizált kettős-vak keresztezéssel készült. Ez azt jelenti, hogy az alanyok két különböző tesztnapon mentek a laboratóriumba és minden látogatás alkalmával véletlenszerű sorrendben fogyasztották el a kétféle fehérjeital egyikét. Az egyes próbák között minimum 48 óra telt el, hogy a vizsgálat adekvát legyen.
Az Amata Power alapjául szolgáló lazacfehérje és a WPC-80 elnevezésű tejsavófehérje mindegyikéből 16 grammos adagot fogyasztottak el, 100 ml vízben feloldva. A tanulmányban alkalmazott összes módszert és eljárást a Norvég Orvosi és Egészségügyi Kutatásetikai Regionális Bizottság értékelte és hagyta jóvá.
A vizsgálatot 6 egészséges és fizikailag aktív férfi végezte el. Az egynapos böjt utáni első vérmintát egy antecubitalis (könyökhajlati) vénából vették, majd megitták a fehérjeitalt. Ezt követően további mintákat vettek 20, 30, 45, 60 és 90 perc elteltével, hogy a glükózra, inzulinra és aminosavakra adott vérválaszt is megismerjék. A szérumban lévő aminosavakat, a leucint és glicint a VITAS-Analytical Service laboratóriumban elemezték.
Az eredmények
A WPC-80 elfogyasztása vércukorszint emelkedést okozott 20 perc elteltével, míg a lazacfehérje lenyelése után statisztikailag szignifikáns változásokat nem tapasztaltak. A glükózválasz azonban nem különbözött a két fehérje esetében.
Az esszenciális aminosav leucin szérumkoncentrációjának növekedése nagyobb volt a WPC-80 esetében, a glicin aminosav koncentrációjának növekedése viszont a lazacfehérje esetében volt nagyobb.
A vizsgálat kimutatta, hogy a leucin csúcskoncentrációjának eléréséhez szükséges idő szignifikánsan gyorsabb volt az Amata Power esetében a WPC-80 fehérjéhez képest. Összehasonlítva a leucin szérumszintjét 20 perccel a bevétel után, a lazacfehérje szignifikánsan magasabb értékeket mutatott, mint ami elvárható lenne.
A vizsgálatban nem mérték az intramuszkuláris leucin koncentráció változásait, pedig az intracelluláris hatások feltehetően a fehérjeszintézis megindításának közvetlen stimulánsai. Reméljük, hogy ez a hivatalos kutatás épp olyan jól emészthető volt számotokra, mint a kitűnő Amata Power fehérje!