Hogyan kezdd újra, ha abbahagytad?
Úgy döntöttél, hogy újra sportolni kezdesz? Gratulálunk! A testmozgás egészségügyi előnyeit hosszasan taglalhatnánk, de meg kell említeni a nehézségeket is: hosszú megszakítás után nem mindig könnyű megtalálni a kellő energiát és motivációt a visszatérésre. A jó hír, hogy csak egy kis elszántság és néhány tipp szükséges az induláshoz, utána már semmi nem állhat az utadba!
Határozd meg a céljaid
Gondold át, miért szeretnél visszatérni újra a sporthoz? A fogyás, az izomtömegnövelés, a fizikai képességek javítása, esetleg a saját rekordjaid megdöntése vagy csak a fittség elérése a célod? Határozz meg konkrét célt és ahhoz mérten alakítsd az edzésterved!
Az is fontos, hogy reális célt tűzz magad elé: ha maratont szeretnél futni, akkor ne várj csodát egy hét után, főként, ha azelőtt évekig nem is futottál. A progresszivitás lehetővé teszi, hogy motivált maradj és segít elkerülni a sérüléseket is!
Tervezz!
Most, hogy pontosan megfogalmaztad, MIÉRT szeretnél visszatérni a sporthoz, itt az ideje annak, hogy a HOGYAN-ról is gondolkodj! Semmiképpen ne vesd bele magad túl nagy lendülettel az edzésbe, mert a szervezetednek először is újra alkalmazkodnia kell a testmozgáshoz. Amennyiben hirtelen ugrasz a mély vízbe, nagyobb eséllyel esel bele a túledzés hibájába.
Emellett csalódott is lehetsz, ha esetleg nem tudod ugyanazt a súlyt megemelni, mint fénykorodban. A lényeg, hogy adj időt magadnak, és fokozatosan haladj! Az első hónapban heti 3 edzés is elegendő, majd szép lassan növeld a mennyiséget. Amikor megtervezed az edzéseidet, fókuszálj egy célra, ne aprózd el magad! Nem egyszerű egyszerre fogyni és izomtömeget is növelni. Jól gondold át, merre haladsz és hogyan, így hatékonyan érheted el a célod.
Ne versenyezz a régi éneddel
Nyilván neked is vannak rekordjaid, amiket anno fénykorodban kemény edzések árán sikerült elérned. Most viszont emlékeztesd magad arra, hogy már eltelt egy kis idő azóta, akár pár évvel is idősebb lehetsz, ne várd azonnal ugyanazt az eredményt.
Ezt a tényt el kell fogadnod és ennek fényében kialakítani a céljaid. Lehet, hogy azóta teljes munkaidős állásod lett vagy a családod új tagokkal gyarapodott. Ne várd ugyanazt az eredményt, mint régen - legalábbis ne olyan gyorsan, mint korábban!
Motiválódj
Nehéz, viszont nem lehetetlen motiváltnak maradni egész évben. Sokat segít, ha edzőpartner társaságában állsz neki a sportnak, így együtt fejlődhettek és motiválhatjátok egymást. Ha nem vagy biztos a gyakorlatokban, akkor érdemes személyi edző segítségét is igénybe venned, hiszen egy szakember remek tanácsokat adhat, főként, ha újrakezdő vagy.
A zenehallgatás is pozitív hatással van a sportteljesítményre, ezért érdemes beszerezned egy Bluetooth-szal működő fülest, hogy a hagyományos fülhallgató zsinórjai ne zavarjanak az edzésben. A folyamatos mérések szintén fenntarthatják a motivációt - a tükörben naponta szemügyre véve magad nem biztos, hogy látod a fejlődést, így érdemes havonta mérlegre állni és egy mérőszalagot is segítségül hívni.
Plusz 1 tipp: érezd jól magad!
Ha néhány éve abbahagytad a sportot, az részben azért történhetett, mert már nem jelentett számodra örömforrást. Ez teljesen normális, most viszont, hogy újra visszataláltál a mozgáshoz, próbáld megtalálni benne azt, ami örömet okoz!
Lehet, hogy most a legnagyobb örömet az okozza, hogy zenével a füledben senki nem szól hozzád, miközben épp a futópadon dolgozol. Lehet, hogy az edzőpartnerek társasága lesz az, amit élvezel. Az is lehet, hogy a legnagyobb örömforrásod az edzés végén ledöntött Amata Power lazacfehérjeturmix lesz. Lényegében mindegy, mit találsz örömtelinek, a fontos, hogy kezdj újra mozogni és élvezd, amit csinálsz! Mi teljes mértékben támogatunk.
Felhasznált források: https://www.sport-passion.fr/sante/sport-musique.htm
https://coconutsandkettlebells.com/confessions-former-running-addict-going-back/