Az Amata Power bemutatja: A nagy vitamin-körkép 2. rész
Korábban a zsírban oldódó vitaminokról írtunk részletesen, most pedig a vízben oldódó vitaminokat vesszük górcső alá. Ha fontos számodra az egészséges életmód, érdemes mélyebben belemerülni a témába, hogy vitamin szükségleted kielégítően tudd fedezni a mindennapokban.
Erre figyelj oda
A legnagyobb különbség a vízben és zsírban oldódó vitaminok között az, hogy a vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem képes hosszabb távon raktározni. Ha bekerültek a szervezetbe, akkor a sejtek azonnal hasznosítják őket, ami pedig nem került felhasználásra, az a vizelettel távozik. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ezeket a vitaminokat naponta pótoljuk, hiszen nagy szükség van rájuk.
A vízben oldódó vitaminok egyik fontos szerepe, hogy a bevitt tápanyagot energiává alakítják. A folyamat kulcsszereplői a B-vitaminok, melyek számos fontos funkciót töltenek be a szervezetben. Gyűjtő néven B-komplexnek hívjuk őket, mert B-1-től egészen B-17-ig számozzuk őket.
A B-vitaminok a sejtek osztódásánál is fontos szerepet töltenek be, emellett a bőr és a haj egészségéért is felelősek. A B-vitaminok megtalálhatóak a májban, tojásban, hüvelyesekben, gabonákban és szójában is. A várandós édesanyák számára nélkülözhetetlen a folsav, azaz a B-9 vitamin. Ez felelős a terhesség korai szakaszában az embrió gerincének megfelelő fejlődéséért. A folsav hatékonyabban szívódik fel tabletták formájában, viszont hasznosulásához B12-vitaminra is szükség van.
B-12 vitamin, a kakukktojás
A B-12 vitamin vízben oldódó formula, viszont növényi táplálékok nem tartalmazzák, ellentétben a többi B-vitaminnal. Éppen ezért a vegetáriánus étrendet követők kénytelenek más úton bevinni, hogy ne lépjenek fel hiánybetegségek! A B-12 vitamin létfontosságú az agy, és az idegrendszer működéséhez, emellett a vörösvérsejtek képződésében is fontos szerepet játszik. A B-12 vitamin megtalálható a vörös- és fehér húsokban, tojásban, tejtermékekben és a halakban is.
C-vitamin
Az egyik legismertebb vitamin, melyről mindenki tud szólni pár jó szót. Számos hatása ismert, többek között gyorsítja a fogíny és a véréeek gyógyulását, segíti az égési sérülések sebgyógyulását és a hegképződést is.
Növeli a fehérvérsejtek számát, melyek szembe szállnak a testet megtámadó kórokozókkal, így járul hozzá az immunrendszer erősítéséhez. A C-vitamin antioxidáns hatású, ami azt jelenti, hogy a rákkeltő anyagok szabadgyökeit megköti. A vitaminnak a kollagén képződésben is nagy szerepe van, ami a bőr és ízületek szépségéért és rugalmasságáért felelős. Egész könyvet lehetne írni a C-vitamin jótékony hatásairól, de most nézzük meg, mely táplálékok tartalmazzák ezt a remek anyagot!
A C-vitamin megtalálható a citrusfélék gyümölcseiben, amilyen például a citrom, narancs, grapefruit, de a pirosbogyós gyümölcsökben is jelentős mennyiség lapul. A zöldségek, főzelékfélék, a paradicsom, a paprika, a kelvirág és a burgonya is tartalmaz C-vitamint. Mivel az anyag fény-és hőérzékeny, ezért érdemes minél több zöldséget és gyümölcsöt nyersen fogyasztani!
P-vitamin
A P-vitamin egy fontos flavonoid, mely a C-vitamin kísérője. A flavonoidok legfőbb tulajdonsága, hogy megkötik a szabad gyököket a testben. A szabadgyökök oxigén- vagy nitrogén alapú molekulák, melyek különféle kulcsfontosságú fehérjéket támadnak meg.
A szabadgyök molekulák agresszívak, szerkezetük nem stabil, mert páratlan elektront tartalmaznak. Éppen ezért, ahol csak lehetséges, megpróbálják létrehozni a páros elektron állapotot, tehát könnyen reakcióba lépnek más molekulákkal. Ezzel tönkreteszik a stabil szerkezetű, egészséges molekulát és az így elveszti funkcióját, megbetegedést is okozhat.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy elegendő vitamint vigyünk be a táplálkozással, hiszen olyan folyamatok játszódnak le a szervezetünkben, melyekről nem is gondolnánk, hogy ekkora befolyással lehet egészségünkre. A legjobb tanácsunk, hogy egyél naponta minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt, pihenj sokat és az Amata Power fehérjeturmixod se felejtsd el!