4 betegségtünet, amikkel még belefér az edzés
Örök kérdés, hogy a betegen edzés árt, vagy inkább használ. Előző cikkünkben összeszedtük azokat a tüneteket, amelyekkel jobb, ha otthon maradsz. Ezúttal, hogy teljes legyen a kép, tisztázzuk azokat a tüneteket is, amelyek megléte még nem akadályozza az edzést!
A nyak feletti szabály még egyszer
A nyak feletti szabály igen érthetően mutat irányt, hogyha betegen döntened kell: edzel vagy inkább otthon maradsz és a gyógyulásra koncentrálsz. Az elmélet szerint, ha a nyak felett jelennek meg a betegség tünetei, mint az orrdugulás, a tüsszögés vagy a fülfájás, akkor nagy eséllyel nem ártasz magadnak egy kis mozgással. Amennyiben viszont nyak alatti tüneteket észlelsz, mint a hányinger, testfájdalmak, láz, hasmenés vagy köhögés, akkor érdemes kihagynod az edzést!
Abban az esetben, ha az alább bemutatott tüneteket tapasztalod, akkor nagy eséllyel biztonságos lehet számodra az edzés. Ám minden esetben javasoljuk, hogy kérd ki a háziorvosod véleményét is, ha bizonytalan vagy!
#1 Enyhe megfázás
Az enyhe megfázás az orr és a torok vírusos fertőzése. Bár a tünetek személyenként változnak, és eltérő intenzitásúak lehetnek, a legtöbb meghűlésben szenvedő ember orrdugulást, fejfájást vagy enyhe köhögést tapasztal.
Ezek a tünetek még nem hátráltatják az edzést, sőt, egy közepesen intenzív edzés akár elő is segítheti a felépülést. Fontos azonban, hogy ezekkel a tünetekkel is megfertőzhetsz másokat, ezért válasz olyan mozgásformát, ahol nem vagy emberek közvetlen közelében!
#2 Fülfájás
A fülfájás lehet éles, tompa vagy égető fájdalom, amely az egyik vagy mindkét fülben jelentkezhet. A gyermekek gyakori fülfájdalmát általában fertőzés okozza, a felnőtteknél ez inkább a torokban fellépő fájdalomnak köszönhető. Ez a kisugárzó fájdalom egyik formája, amikor a test egyik részében lévő betegség tüneteit egy másik testrészben érezzük. A fülfájást emellett orrmelléküreg fertőzés, torokfájás, fogfertőzés vagy nyomásváltozás is okozhatja.
A fülfertőzések bizonyos típusai kibillenthetnek az egyensúlyodból, lázat és olyan egyéb tüneteket is okozhatnak, melyekkel nem ajánlott az edzés, a legtöbb fülfájás azonban csak kényelmetlen nyomást okoz a fülben.
Bár az edzés valószínűleg biztonságos fülfájással, próbáld kerülni az olyan gyakorlatokat, amelyek mély hajolgatásokkal vagy fejrázkódással járnak. A szabály itt is érvényes: ha a fülfájás izomgyengeséggel, fáradtsággal vagy lázzal jár együtt, inkább menj orvoshoz edzés helyett!
#3 Eldugult orr
Az eldugult orr igen frusztráló tünet lehet. Amennyiben lázzal, folyamatos köhögéssel vagy mellkasi fájdalommal jár együtt, érdemes szüneteltetni az edzést, hiszen sok jel utal arra, hogy le van gyengülve a szervezeted.
Akkor viszont, ha csupán orrdugulás a tüneted, valójában egy kis testmozgás segíthet megnyitni az orrjáratokat és segíti a légzést is! Ám ebben az esetben is az a legfontosabb, hogy figyeld a saját testedet. Ha az energiaszinted rendben van, akkor egy kis orrdugulás ne riasszon vissza az edzéstől, minden más esetben inkább maradj otthon, fordulj orvoshoz!
#4 Enyhe torokfájás
A torokfájást általában vírusfertőzés okozza, mint amilyen a közönséges megfázás vagy az influenza. Bizonyos helyzetekben, amikor a torokfájás lázzal, köhögéssel vagy izomgyengeséggel jár együtt, érdemes felfüggeszteni az edzést. Ha azonban csak enyhe nyelési nehézséget tapasztalsz, amely a megfázáshoz kapcsolódik, akkor az edzés valószínűleg biztonságos.
Ilyen esetekben az edzés intenzitásával is játszhatsz, nem szükséges maratont futnod, ha fáj a torkod. Az edzés időtartamát is csökkentheted, így betegség esetén sem lesz olyan megterhelő a mozgás a szervezetednek. Ne feledkezz el a folyamatos hidratálásról sem, hiszen a folyadék és az izzadság segít „kimosni” a betegséget! Összességében mindig tartsd szem előtt, hogy ha beteg vagy, ne erőltesd az edzést és ne veszélyeztess másokat sem a fertőzéssel!
Felhasznált források: https://www.healthline.com/health/pain-relief/referred-pain
https://www.healthline.com/nutrition/how-much-water-should-you-drink-per-day
https://www.emjreviews.com/respiratory/article/exercise-and-rhinitis-in-athletes/