4 betegségtünet, amikkel jobb, ha nem edzel
Télen általában dübörög a vírusszezon, mintha a koronavírus nem lenne éppen elég. Éppen ezért aktuális a kérdés: a betegen végzett edzés inkább segíti vagy hátráltatja a gyógyulást? A válasz nem fekete-fehér, ezért most részletekbe menően foglalkozunk azzal a 4 tünettel, amiket érezve jobban teszed, ha nem edzel!
A nyak feletti szabály
Bár a rendszeres testmozgás kiváló módja az egészség megőrzésének, örök kérdés, hogyha betegen edzünk, akkor ártunk, vagy inkább használunk a szervezetünknek. A testmozgásról kimutatták, hogy csökkenti a krónikus betegségek és a szívbetegség kockázatát, segít a túlsúly ellenőrzésében és erősíti az immunrendszert. Öntsünk hát tiszta vizet a pohárba és lássuk, mikor jobb, ha otthon maradunk és mikor ajánlott testmozgást végeznünk!
A nyak feletti szabályt alkalmazva könnyű eligazodni: az elmélet szerint, ha a nyak felett tapasztalsz tüneteket, mint az orrdugulás, a tüsszögés vagy fülfájás, akkor az enyhe intenzitású mozgás jót tehet. Amennyiben nyak alatti tüneteket érzel, mint a hányinger, az izom- és ízületi fájdalmak, a láz, a hasmenés és a száraz köhögés, akkor érdemes kihagynod az edzést, amíg jobban nem leszel. Lássuk hát, mely esetekben nem javasolt a testmozgás!
#1: Láz
Amikor lázas vagy, akkor a testhőmérsékleted a normál tartomány, azaz 37 Celsius fok fölé emelkedik. Ezt sok minden okozhatja, de leggyakrabban bakteriális vagy vírusos fertőzés váltja ki és olyan kellemetlen tünetekkel jár, mint a gyengeség, a kiszáradás, az izomfájdalmak és az étvágytalanság.
Ha lázasan edzel, azzal növeled a kiszáradás kockázatát és súlyosbíthatod a lázat, ezen kívül a megemelkedett testhő csökkenti az izomerőt, az állóképességet és a koordinációt, tehát növekszik a sérülések lehetősége is!
#2: Köhögés
Az alkalmankénti köhögés normális, a szervezeted így védekezik a légutat irritáló anyagokkal szemben. Amikor azonban túl gyakran köhögsz, az légúti fertőzést, megfázást, influenzát vagy akár tüdőgyulladást is jelenthet.
Míg a torok csiklandozásával járó köhögés nem ok az edzés „szkippelésére”, addig a tartós köhögés annak jele lehet, hogy itt az ideje pihenni. A köhögés egyébként is megnehezíti a mély lélegzetvételt, főként, ha a pulzusszám is emelkedik. A köhögés ezenkívül a vírusok terjedésének leghatékonyabb módja, így már etikai okokból is érdemesebb otthon maradni, hogy ne fertőzhess meg másokat.
#3: Hasmenés
Az emésztőrendszert érintő tünetek súlyos betegség jelei is lehetnek, amik értelemszerűen korlátozzák az edzést. A különböző gyomorpanaszoknál, mint például a hányinger, a hányás, a hasmenés és a gyomorgörcs, fokozottan fennáll a kiszáradás veszélye, amit a fizikai aktivitás tovább ront. Sőt mi több, sok gyomorbetegség (mint a gyomorinfluenza) nagyon fertőző, könnyen átterjedhet másokra. Amikor tehát emésztőrendszeri tüneteid vannak, mindenképpen maradj otthon!
#4: Az influenza tünetei
Az influenza fertőző betegség, amely a légzőszerv-rendszert érinti. Olyan tüneteket okoz, mint a láz, hidegrázás, torokfájás, testfájdalmak, fáradtság, fejfájás és köhögés. Az influenza a fertőzés mértékétől függően lehet enyhe vagy súlyos és ugyan ritkán fordul elő, de végzetes kimenetele is lehet.
A betegség gyakran jár lázzal, ami magában hordozza a kiszáradás veszélyét is, így az edzés csak ront a helyzeten! Amennyiben influenzában szenvedsz és mégis edzel, meghosszabbíthatod a betegség lefolyását. Ennek oka, hogy a nagyobb intenzitású tevékenységek, mint a futás vagy az erőemelés átmenetileg elnyomják a szervezet immunválaszát. Az influenza ráadásul rendkívül fertőző vírus, amit a szövődmények elkerülése érdekében legjobb, ha alaposan kipihensz!
Reméljük, tudtunk segíteni az eligazodásban, következő cikkünkben megtudhatod, hogy melyek azok a tünetek, amiknél még éppen jót teszel magadnak az edzéssel.
Felhasznált források: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3108653/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7700832/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7700832/