8 ok, hogy miért is igyál vizet
Nem nagy újdonság, hogy a víz elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez és egyáltalán az életben maradáshoz: testtömegünk 50-70%-át teszi ki és számos létfontosságú folyamatban vesz részt. Na de pontosan miben segít, hogyan játszik kulcsszerepet életünkben? Olvass tovább és garantáljuk, hogy a végén rohansz majd a konyhába egy pohár vízért!
#1 Szabályozza a testhőmérsékletet
Testünk vizet veszít az izzadással, fizikai aktivitás közben és meleg környezetben is. A hidratáltság létfontosságú a testhőmérséklet fenntartásához. A bőr középső rétegeiben raktározott víz izzadtságként kerül a felszínre, amikor a test felmelegszik.
Az izzadtság így hűti a testet, de a testhőmérséklet megemelkedik, ha nem pótoljuk az elvesztett vizet! Ennek oka, hogy a szervezet elektrolitokat és plazmát veszít, amikor izzad. Ha a szokásosnál jobban izzadsz, igyál sok vizet, hogy elkerüld a kiszáradást!
#2 Segíti a nyálképződést
A víz a nyál fő összetevője, ami kis mennyiségben elektrolitokat és enzimeket is tartalmaz. Elengedhetetlen a szilárd táplálék lebontásához és a száj egészségének megőrzéséhez. A folyadékbevitel összefüggésben van a nyáltermeléssel, erre érdemes odafigyelni.
#3 Segíti a salakanyagok kiválasztását
A vesék szűrik ki a salakanyagokat a vizeletből, ezért a nem megfelelő arányú vízbevitel akadályozhatja a méreganyagok kiürülését. Úgy kell elképzelni, mintha a kezed csupa sár lenne és ahelyett, hogy bő vízzel öblítenéd le, csak cseppek jönnek a csapból. Pontosan így érez szegény veséd is, amikor nem iszol eleget.
#4 Segít megelőzni a székrekedést
A rostfogyasztás nem az egyetlen módja a székrekedés megelőzésének. A megfelelő vízbevitel is fontos, hiszen a beleknek elegendő folyadékot kell tartalmazniuk ahhoz, hogy segítsék a bélmozgásokat. Víz nélkül a rostok sem tudnak megfelelően működni, ezért érdemes szorgalmasan pótolni a vízmennyiséget.
#5 Javítja a közérzetet
A nem megfelelő vízbevitel a hangulatot is befolyásolhatja. A kiszáradás fáradtságot, levertséget és zavartságot okoz, vízivás viszont segít elkerülni ezeket a rémes tüneteket! Az elegendő vízfogyasztás gyakran a fejfájást is elmulasztja, sokkal jobb megoldás, mint a gyógyszerek!
#6 Megőrzi a bőr ragyogását
A vízfogyasztás segít megőrizni a bőr hidratáltságát és elősegíti a kollagéntermelést. A bőr csak akkor lesz telt, feszes és egészséges, ha a test megfelelően hidratált! Amennyiben száraz bőrrel küzdesz, kezdd a kezelést belülről, tehát igyál több vizet! Apropó, ha lenyűgözően feszes bőrt szeretnél, akkor próbáld ki magas minőségű halkollagénünket is! Le fog esni az állad a pozitív hatásaitól.
#7 Segíti a kognitív működést
Egy kutatás azt is bebizonyította, hogy az elégtelen vízfogyasztás negatívan befolyásolja a fókuszálást, az éberséget és a rövid távú memóriát. Ha azt akarod, hogy a kognitív képességeid továbbra is csúcsformában legyenek, akkor mindenképpen igyál elegendő vizet!
#8 Fenntartja a vérnyomást
A vízhiány többek között a vér sűrűsödéséért is felelős, ami növeli a vérnyomást, ennek pedig szintén jelentősen több a kockázata, mint az előnye. Egyszerűen, a vér könnyebben áramlik, ha nem olyan sűrű, és így a vérrögképződés is ritkább lesz.
Mennyi vizet igyál?
Egyszerű a kérdés, bár a válasz már korántsem ennyire egyértelmű. Sajnos nincsen olyan válasz, ami mindenkinek megfelelne, hiszen a vízigény egyénenként változik. Valami konkrétumot azonban mégis jó lenne tudni: az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Mérnöki és Orvostudományi Akadémiája megállapította, hogy a megfelelő folyadék bevitel nőknek körülbelül napi 2,7 liter, férfiaknak pedig napi 3,7 liter.
Ezt a mennyiséget érdemes neked is megcélozni - tarts magadnál minden nap egy kulacsot és legyen kitűzött célod, hogy azt napi kétszer megtöltöd és el is fogyasztod a tartalmát! Egy biztos, fantasztikus hatásokat tapasztalhatsz meg, ha elegendő figyelmet szentelsz a hidratáltságnak, ezért arra biztatunk, hogy nézz rendszeresen a pohár fenekére!
Felhasznált források: https://www.healthline.com/health/what-is-normal-body-temperature
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22855911/
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256