5 érv a tudatos légzés mellett
Akár gondolsz a légzésedre, akár nem, az megtörténik – ez viszont korántsem jelenti azt, hogy soha nem is kellene tudatosan lélegezned. Célunk, hogy minél átfogóbb tanácsokat és eszközöket adjunk a kezedbe az egészséges életmód elérése érdekében. Ismerd meg hát a tudatos légzés tagadhatatlan fontosságát és számos előnyét!
A tudatos légzés megváltoztatja az életed
Ha odafigyelsz a légzésedre, az megváltoztathatja a gondolkodásmódod, az érzelmek feldolgozását, az izmok működését, a betegségek kialakulásának esélyét, de még a hajad fényét is befolyásolhatja! Amikor lélegzetet veszel, az aktiválja az idegrendszert és a szív- és érrendszered is. Minden egyes ki- és belégzéskor a légvétel segíti a test szabályozó mechanizmusait. Ha meglepődtél vagy nem egészen érted az eddigieket, érthető. Ám ha tovább olvasol, meg fogod érteni, miről is van szó.
Kerüld el a légúti megbetegedéseket
A mély, lassú és tudatos légzés megtöri a zihálás és a légutak összehúzódásának ciklusát, amely egyébként gyakran olyan légúti betegségekhez kapcsolódik, mint az asztma és a COPD (krónikus obsrtuktív tüdőbetegség).
Amikor felületes és lassú lélegzetet veszel az orrodon - ahogyan ezt a legtöbben tesszük - az fokozatosan meghosszabbítja a légvételek közötti időt, ami súlyosbítja a fent említett problémát. Rendszeres gyakorlással a mélylégzés technikája képes csökkenteni a zihálást és elősegíti a nyugodt, szabályos légzést!
Nyugodt alvás, gyors álomba merülés
Amennyiben alvászavarral küzdesz, a légzőgyakorlatok remek megoldást jelentenek. A mély légzés nyugtató hatása egy relaxált állapotot vált ki, ami lehetővé teszi, hogy gyorsabban elaludj. Sőt mi több, a vérben lévő javított oxigén fokozza az anyagcserét, amitől sokkal energikusabb is leszel! A test baroreceptorai kitágítják az artériák falait, ezáltal szabályozzák a vérnyomást és lehetővé teszik a vér számára, hogy több oxigént szállítson és adjon le a testben. Ez az oka, hogy a National Sleep Foundation a mélylégzéses lazító gyakorlatokat ajánlja az alvásproblémákkal küzdőknek.
Jobb testtartás
Nem titok, hogy ülő életmódunk nagyon káros hatással van a testtartásunkra. Az egész napos ücsörgések miatt a testünk egyre nehezebben veszi fel a harcot a gravitáció ellen, emellett gyengíti légzőizmaink erejét is. Ez feszültséget okoz a felső testben, ami kihat testtartásunkra és egészségünkre.
Továbbá, ha az alsó has helyett inkább mellkasból lélegzünk, akkor a nyak és a váll izmai végzik a munka nagyobb részét. Ezeket az izmokat nem ilyen jellegű munkára szánták, így idővel a vállak leesnek, a fej előre tolódik, ez pedig meggyengíti a hátizmokat is. A mély légzés azonban automatikusan korrigálja a fent említett problémákat, mivel kinyitja a mellkas izmait és lehetővé teszi a bordaív kitágulását.
Fokozott fizikai teljesítmény
Függetlenül attól, hogy milyen sportban szeretnél jobban teljesíteni, a jógikus légzésnek számos előnye lehet. A Journal of Ayurveda and Integrative Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány erről tanúskodik:
Két fiatalokból álló úszócsoportot jelöltek ki, ahol az egyik, véletlenszerűen kiválasztott csoport tagjainak légzési gyakorlatokat tanítottak (amit ezután 6 hétig végeztek), míg a másik csoport nem kapott ilyen oktatást. Az eredmény megdöbbentő volt: szignifikánsan jobban teljesített a légzőgyakorlatokat végző csoport a kontrollcsoportnál tüdőkapacitás és az állóképeség terén. Látható mennyire megéri a tudatos légzésre fordított energia - ez a kis odafigyelés és változtatás is segíthet megdönteni a rekordjaidat!
Felhasznált források: https://www.thensf.org/
https://www.anahana.com/en/breathing-exercise/breathing-techniques
https://www.anahana.com/en/wellbeing-blog/sleep-hygiene/how-long-can-you-go-without-sleep