A séta 10 előnye
A sétának számtalan egészségügyi előnye van, minden korosztály számára. Bármilyen edzettségi szinten is vagy, sétálni mindig tudsz, ráadásul ingyenes és a napi rutinba is könnyen beilleszthető. Ám ez még nem minden! Olvass tovább és ismerd meg a séta 10 előnyét.
1.: Kalóriát éget
A gyaloglás segít a kalóriák ledolgozásában, ami végeredményben fogyáshoz vezet. A tényleges kalóriaégetés persze több mindentől is függ, többek között a séta gyorsaságától, a megtett távolságtól és a terep minőségétől, azaz attól, hogy emelkedőn vagy sík területen sétálsz-e. Egy biztos, mostantól inkább örülj, ha nehéz bevásárlószatyrokkal kell sétálnod, mert így extra kalóriákat égetsz!
2.: Erősíti a szívet
A heti 5 alkalommal végzett, legalább 30 perces séta csökkenti a szívkoszorúér betegség kockázatát. Ez a kockázat pedig még tovább csökken, ha növeled a napi gyaloglás időtartamát vagy távolságát!
3.: Segíthet csökkenteni a vércukorszintet
Fontold meg, hogy az étkezések utáni sétát beilleszted a napi rutinodba, mert igazán remek hatásai vannak. Az evés utáni séta csökkentheti a vércukorszintet, ami megakadályozza, hogy az inzulin túltermelődjön, ezáltal a bevitt táplálék zsírként raktározódjon el. Tiszta haszon az evés utáni séta!
4.: Enyhíti az ízületi fájdalmakat
A gyaloglás védi az ízületeket, beleértve a térdet és a csípőt is. A séta úgymond segít „kenni” és erősíteni az ízületeket, mert azok a mozgás hatására ízületi folyadékot termelnek. A séta az ízületi gyulladásban szenvedők számára is előnyös lehet, mert csökkenti a fájdalmat. A napi 30 perc gyaloglás az ízületi gyulladások megelőzésében is segíthet, nem csak a szíved erősítésében!
5.: Fokozza az immunrendszer működését
A gyaloglás csökkentheti a megfázás vagy az influenza kialakulásának kockázatát. Egy tanulmány 1 000 felnőttet vizsgált influenzaszezonban. Azok, akik naponta 30-45 percet sétáltak, összesen 43 %-kal kevesebb betegen eltöltött napot és légúti fertőzést szenvedtek el. Ha mégis megbetegedtek, tüneteik mérsékeltek voltak és gyorsan túllendültek rajtuk.
6.: Növeli az energiaszintet
Ha fáradt vagy és sétálsz egyet, nagyobb energialöketet kapsz, mint egy csésze kávétól! A gyaloglás fokozza az oxigén áramlását a szervezetben, ezenkívül növeli a kortizol, az eponefedrin és a noradrenalin szintjét. Ezek a hormonok felelősek az energiaszint növeléséért, tehát biztos lehetsz benne, hogy kellőképp felélénkülsz, koffein nélkül is!
7.: Javítja a hangulatot
A gyaloglás jó hatással van a mentális egészségre is! Tanulmányok kimutatták, hogy a rendszeres séta segíthet csökkenteni a szorongást, a depressziót és a negatív hangulatot, emellett növelheti az önbecsülést, valamint csökkentheti a társadalmi visszahúzódás tüneteit is. Az előnyök megtapasztalása érdekében heti 3 alkalommal legalább 30 percig tartó tempós gyaloglást célozz meg!
8.: Meghosszabbítja az életet
A tempós séta szó szerint meghosszabbítja az életed. Kutatók azt találták, hogy az átlagos tempójú séta a lassú gyalogláshoz képest 20 %-kal csökkenti a halálozás kockázatát, a tempós séta viszont 24 %-kal csökkentette ezt a kockázatot. Megéri kicsit szedni a lábunkat, nem igaz?
9.: Tonizálja a lábat
A gyaloglás erősíti a láb izmait. Amennyiben acélos vádlit szeretnél, sétálj emelkedőnek felfelé és ne kerüld a lépcsőket sem! A csúcshatás érdekében persze végezhetsz extra guggolásokat, kitörést, de a séta mindenképpen jó kezdet!
10.: Segíthet kreatívabban gondolkozni
A séta segíthet kitisztítani a fejed és ezáltal segít kreatívan gondolkodni! Egy négy kísérletet magába foglaló tanulmányban olyan embereket hasonlítottak össze, akik járás vagy ülés közben próbáltak ötletelni: a résztvevők határozottan jobban teljesítettek a szabadban, séta közben. Próbálj meg gyalogos megbeszélést szervezni a kollégákkal, amikor legközelebb elakadsz egy munkahelyi problémán!
Ha eddig nem is szerettél sétálni, reméljük, hogy most meghoztuk a kedved hozzá. Egy közös esti séta az egész családnak jót tesz, miért ne építenétek hát be a rutinotokba ti is?
Felhasznált források: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19306107/
https://bjsm.bmj.com/content/45/12/987?sid=fe62a8c5-430b-4506-b854-20b62e8a5e9e
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470658/
https://bjsm.bmj.com/content/52/12/761