Beszéljünk a BCAA-ról
Ha komolyan gondolod a sportot az életedben, akkor bizonyára hallottál már a méltán népszerű BCAA étrendkiegészítőről. Ez egy nagyon hasznos anyag, ami igazán sokat tud hozzáadni az edzéseidhez. Lássuk, mi is pontosan a BCAA és miért jó neked, ha szeded.
A BCAA az izmok energiaforrása
A BCAA az esszenciális aminosavak (mint például a valin, a leucin és az izoleucin) általános elnevezése, melyeket a szervezet metabolizál és izom-energiaforrásként használ. A három aminosav szerkezete elágazásokat tartalmaz, ezért praktikusan elágazó láncú aminosavaknak hívjuk őket. (Branch chained amino acids)
Az esszenciális aminosavakat testünk nem képes előállítani, ezért külső forrásból kell bevinnünk, akárcsak a BCAA-t. Ezek az aminosavak nagy számban megtalálhatóak az izmainkban, ezért érdemes őket pótolni, kiváltképp akkor, ha edzünk. Lássunk néhány bizonyított előnyt, amit a BCAA szedése okozhat!
Megakadályozza az izmok leépülését
Az egyik legvonzóbb tulajdonsága a BCAA aminosavaknak, hogy segítenek megakadályozni az izom lebontását. Az izomfehérjék folyamatosan lebomlanak, majd újjáépülnek, amit szintézisnek hívunk. A lebontás és az építés közti egyensúly határozza meg, hogy mennyi izom van rajtunk.
Ha a fehérjelebontás meghaladja az izomfehérje szintézisét, akkor történik meg a rettegett izomvesztés. Ha fáradtságos munkával felépítettük az izomzatunkat, bizonyára elsődleges cél megtartani is.
Testünkben a BCAA az esszenciális aminosavak 45 %-át teszik ki az izomfehérjékben, ami a test szükségletének 40 %-a. A számok jól mutatják, hogy a BCAA-nak óriási szerepe van az izommegtartásban. Edzés közben a szervezet izomfehérjét használ energiaként, tehát a lebontó folyamatok vannak túlerőben.
Ha külsőleg beviszed a BCAA aminosavakat, akkor a szervezetnek nem kell lebontania az izmot, hiszen instant megkapja ugyanazokat az aminosavakat a véráramból. Ily módon játszik nagy szerepet az izommegtartásban a BCAA.
Csökkentheti a testi fáradtságot
Az, hogy milyen gyorsan fáradunk el, számos tényezőtől függ. Ilyen például az edzés intenzitása, időtartama, a környezeti feltételek, valamint a táplálkozás és erőnléti szint aktuális állapota. Az izmok BCAA-kat használnak edzés közben, ami azzal jár, hogy a vérben a szintjük lecsökken.
Ez ahhoz vezet, hogy az egyik esszenciális aminosav, a tripofán szintje megnő az agyban. Ott a tripofán szerotoninná alakul át és olyan agyi vegyi anyag lesz belőle, ami hozzájárul az edzés közbeni fáradtság kialakulásához. Amennyiben elegendő BCAA kering a véredben, a szervezetnek nem kell azt elvennie és szerotoninná alakítania. Jó üzlet, nemigaz?
Hogyan adagold a BCAA-t?
Az alábbi linken megtalálsz egy részletes kutatást a BCAA aminosavak adagolásáról, de nagy vonalakban leírjuk, mennyi az annyi. A kutatás azt mondja ki, hogy legalább 2000 mg BCAA-t tartalmazó étrendkiegészítő fogyasztása már kellőképpen megnöveli a vérben a BCAA koncentrációt.
Ha edzés közben vizsgáljuk a számokat, akkor ennél többet is szükséges lehet bevinnünk a jótékony aminosavakból, legalább 30 perccel az edzés előtt, vagy aközben. Szerencsére szinte bármikor fogyaszthatod és mindig jó hatást gyakorol majd rád!
A lazac kifejezetten magas BCAA tartalommal rendelkezik: 100 grammban 4,9 gramm található, ezzel szemben a tojásban például csak 3,28 gramm BCAA aminosav bújik meg. Érdemes kipróbálnod prémium minőségű lazacfehérjénket, melynek minden 100 grammja 12,3 gramm BCAA-t tartalmaz, ráadásul telített olyan egyéb aminosavakkal és nyomelemekkel is, amikre a szervezetednek szüksége lehet edzés előtt, közben vagy utána!
Ha ezen felül is szeretnél BCAA kiegészítést, a piacon ma már számtalan opcióval találkozhatsz. Jó tanács, hogy a választott kiegészítő lehetőleg a 2:1:1 arányú legyen, hiszen az izmok is éppen ebben az arányban tartalmazzák az aminosavakat. Bízhatsz szervezeted tájékozottságában, ne változtassunk az arányon, ha nem szükséges! Alacsony katabolizmust kívánunk a következő edzésedre és figyelj, hogy az Amata Power fehérjédet se felejtsd otthon!