Metabolikus szindrómában szenvedsz? Ideje változtatni!
Az életmódváltást gyakran csak erőteljes külső hatások, esetleg rossz kórképek képesek előidézni. A metabolikus szindróma és komponensei éppen ebbe a kategóriába tartoznak. Ne dugd a fejed a homokba, ha a szindrómához tartozó tünetek valamelyikét észleled magadon, kezdd el a változtatást még ma! Megmutatjuk, hogyan.
Mi az a metabolikus szindróma?
Az anyagcserével kapcsolatos szindrómát nevezzük metabolikus szindrómának, ami több, egymással összefüggő anyagcserezavar együttes fennállását jelenti. A szindróma öt állapotcsoportja szívbetegségekhez, cukorbetegséghez, stroke-hoz és súlyos egészségügyi problémákhoz vezet.
A tünetek közé tartozik: a magas vércukorszint, az alacsony HDL koleszterinszint a vérben, a magas triglicerid szint a vérben, a magas vérnyomás és az elhízás, ami elősorban a hasi területeket érinti. Amennyiben a fentiek közül legalább három tünetet észlelsz magadon, akkor nagyon komolyan el kell gondolkodnod az életmódváltáson.
Hogyan alakul ki a metabolikus szindróma?
A metabolikus szindróma hátterében elsősorban az inzulinrezisztencia áll. Ebben az esetben a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra. Az inzulin feladata az, hogy a cukrot bejuttassa a sejtekbe és azok energiaként használhassák fel. A rendszeres és szükségleten felüli táplálkozás során glükóztöbblet keletkezik a szervezetben, amelyre egyébként már nem lenne szükség.
Amennyiben a sejtek már glükózzal telítettek, kevésbé reagálnak az inzulinra. Egy idő után a zsírsejtek is megtelnek glükózzal és inzulinrezisztensek lesznek. Hogyha a szervezet sejtjei nagy részben inzulinrezisztensek, viszont továbbra is fennáll a fokozott energiabevitel, akkor a sejtek nem bírnak el a cukorral és megemelkedik a vércukorszint.
Erre a szervezet elkezd fokozott módban inzulint termelni, hogy csökkentse a magas vércukorszintet. A legrosszabb, hogy amikor ez az állapot fellép a testedben, azt akár évekig észre sem veszed, a szervezetednek viszont egyre több inzulin kell a normális vércukorszint fenntartásához. A szomorú viszont az, hogy a hasnyálmirigy - ami az inzulint termeli - egy idő után elfárad a nagy munkában és feladja a termelést.
Így jutunk el lassan, de biztosan, a cukorbetegség kialakulásához. A fenti leírásból egyértelműen látszik, hogy az egész kálvária okozója a túlzott és nem megfelelő minőségű tápanyagbevitel. A metabolikus szindróma lényege, hogy a magas vércukorszint melletti tünetek mind sokkal súlyosabb következményekhez vezetnek, mint amit elsőre gondolnánk!
A szervezet igazán jól hangolt gépezet, ha nem veszed komolyan a figyelmeztetéseit, akkor egy idő után feladja a szolgálatot. A metabolikus szindróma az utolsó figyelmeztetés kell, hogy legyen, hiszen ilyenkor még van lehetőséged visszafordítani a folyamatokat!
Hogyan előzd meg a bajt?
A megelőzés épp oly egyszerű, mint amennyire nehéz. A kulcs az egészséges táplálkozásban és mozgásban rejlik, ami valójában sokunk számára igen nagy kihívást jelent. Az életmódváltás mindenekelőtt egy döntéssel kezdődik, amit mélyen magadban kell meghoznod.
Nem könnyű a folyamat, viszont amennyiben metabolikus szindrómában szenvedsz, ne gondolkodj sokat a döntésen! Kiemelten fontos, hogy időben lépj és vedd komolyan a tüneteket, mert a szervezet és a szervek egy idő után bedobják a kulcsot. Mi egyértelműen az egészséges táplálkozás hívei vagyunk, amihez igyekszünk olyan étrendkiegészítővel hozzájárulni, ami valóban nagy segítséget jelenthet annak, aki változtatni akar.
Az elhízás leggyakoribb oka a túlzott édességbevitel, viszont Amata Power fehérjeturmixunkkal ezt a problémát is kiküszöbölheted! Mennyei ízének köszönhetően kiválóan helyettesíti az édességeket. Ha már csak annyit megteszel, hogy reggel kakaós csiga helyett Amata Powert iszol, máris rengeteget tettél saját egészséged érdekében. Sok sikert az új életmódodhoz, oldalunkon további cikkeket is találsz a témában.
Felhasznált források: https://www.heart.org/en/health-topics/metabolic-syndrome/about-metabolic-syndrome