Mennyi fehérjét vigyek be egy nap?
Az előző cikkben kiveséztük a fehérjék tulajdonságait, most pedig elmondjuk, mennyi proteinre van szüksége a szervezetednek, mikor érdemes azt bevinned és hogyan?
Már most leszögeznénk, hogy egy olyan téma van terítéken, amiben több a változó, mint egy komolyabb lábedzés után a hidrogénion a vérben. (Ez az ion felelős a tejsav termelődésért és végül az izomlázért.) A lényeg, hogy ahányféle ember, annyiféle intenzitás és legalább annyiféle ajánlás létezik a fehérjebevitelt illetően. Azt javasoljuk, hogy próbáld megtalálni az arany középutat, hogy szervezeted képes legyen csúcsteljesítményen működni.
Mennyi az annyi?
Az általános ajánlás a fehérjebevitelt illetően minimum 1,5 g, maximum 2 g fehérje/testtömegkilogramm, ha rendszeresen sportolsz. Ezt magadnak is egyszerűen kiszámolhatod, ha például 80 kg vagy, akkor azt megszorzod másféllel vagy 2-vel, tehát az ajánlott napi fehérjebeviteled 120-160 g lesz. Eddig könnyű a matek, igaz?
Most jön az a rész, hogy kideríted, mennyi fehérjét viszel be napi szinten táplálkozással, hiszen ehhez képest érdemes extra kiegészítőket szedned. Szerencsére ezt könnyen követheted már különböző netes alkalmazásokkal is, vagy számos erre a célra készült tápanyagtáblázatot is megtalálsz a világhálón.
Nézzünk egy fiktív példát egy átlagos napi étkezéseddel. Ettél mondjuk 4 tojást, 300 g csirkemellet, este pedig 100 g túrót. Most szándékosan csak az állati nyersanyagokat számoljuk. Az ételek révén így nagyjából 106 g fehérjét vittél be, viszont az ajánlásod 120 és 160 g között lenne. Ez azt jelenti, hogy legalább 20 g fehérjét kéne még valahogy magadba tömnöd. Nem lenne igazán kellemes este 10-kor nekiállni marhalábszárat párolni, igaz? Pontosan az ilyen deficiteket érdemes jó minőségű táplálékkiegészítőkkel pótolni.
A bevitel időpontja is lényeges
Természetesen még jobb, ha azt a megfelelő időben viszed be, például edzés után, amikor nyitva van az úgynevezett anabolikus kapud. Ez annyit jelent, hogy edzés után nagyjából fél órával a szervezeted sokkal hatékonyabban képes felhasználni a bevitt tápanyagot. Ezt az időintervallumot kihasználva a helyes táplálkozással növelheted edzésed hatékonyságát.
Azt javasoljuk, hogy tudatosan tervezd meg az étkezéseid és a hiányt pótold minőségi étrendkiegészítőkkel! Gondolj arra, hányféle feladatot látnak el a fehérjék a szervezetedben, mennyi mindenért felelősek még az izmok építésén kívül.
De milyen fehérjét válasszak?
Nézzük, mit tud a magyarországi piacon jelenleg egyedülálló lazacfehérje! Az Amata Power fő alapanyaga a Hofseth Biocare AS vállalat által fejlesztett hidrolizált lazacfehérje. A norvég cég egyedi gyártási eljárásának köszönhetően a lazacfehérje oligopeptideket és peptideket tartalmaz, amik rövid lánccá kapcsolódott aminosavak. A tested az izmaid építéséhez sokkal hatékonyabban tudja felhasználni a peptideket a hosszú láncú fehérjékhez képest, mivel azok gyorsabban szívódnak, fel, így kiváló biológiai értékkel rendelkeznek.
Kutatások azt is alátámasztják, hogy a peptidek pozitív irányban hatnak a szénhidrát és zsír anyagcseréjére is, ráadásul az immunrendszerre is hatással vannak. A gyártó külön ügyelt arra is, hogy a molekulák mérete 3000 dalton alatt legyen, így a por tökéletesen oldódik, ráadásul nem vált ki semmiféle allergiás reakciót sem. Az Amata Power lazacfehérjének 87%-os fehérjetartalma van, ami edzés után villámgyorsan képes felszívódni és az izmaidba kerülni.
Emellett nem terheli le a gyomrod sem, az átlagos tejsavó fehérjékkel szemben. Az adagonkénti 1 g szénhidrát tartalom pedig csak hab a tortán! Bármilyen diétába könnyen beilleszthető ez a csúcsminőségű fehérjepor. Itt az ideje megadni a testednek, ami jár neki, olyan minőségi üzemanyagot, amivel kitűnően tud működni! Eljött az idő, hogy végre szignifikáns változásokat tapasztalj magadon.