Hormonok szerepe az izomnövelésben
Az izmok növekedését számos tényező befolyásolja, de ezek közül az egyik legérdekesebb tényezők a hormonok. A testedben végbemenő folyamatok rendkívül összetettek, mi pedig ezúttal bizonyos hormonok szerepére igyekszünk rávilágítani: Vajon milyen hatással vannak ezek az izomnövelésre?
Mik azok a hormonok?
A hormonok kémiai hírvivők a testben, amelyek a testi funkciók és folyamatok különböző aspektusaira hatnak. Hatással vannak a fejlődésre és a növekedésre, a test anyagcsere folyamataira, a szexuális funkciók és a reproduktív növekedés folyamataira, a kognitív funkciókra és a hangulatra is. Emellett a testhőmérsékletre és a szomjúság érzékelésére szintén befolyással bírnak.
Számtalan hormon képződik a szervezetünkben, legtöbbjük közös jellemzője, hogy belső elválasztású mirigyekből választódnak ki és közvetlenül a vérárammal jutnak el a célsejtekig.
Ahhoz, hogy a legjobb eredményt érd el az edzés során fontos, hogy megértsd a hormonok működését. Ez főleg azért hasznos, mert így azt is megtanulhatod, hogyan növelheted a hormonszinted az edzéssel és táplálkozással.
Tesztoszteron
A testépítésben talán a legtöbbször említett hormon a tesztoszteron. Valóban nagy szerepe van az izomtömeg gyarapításban, de a zsírégetésben is részt vesz. A természetesen magas tesztoszteronszint jótékony hatással van a sportteljesítményre és a szervezet egészére is. A tesztoszteron férfi hormon, melyet nagyrészt a herék termelnek.
Növeli a fehérjeszintézist és ezáltal az izomtömeg növekedését is támogatja. A tesztoszteron egyébként a koleszterin származéka, ezért a „jó zsírok” bevitele a tesztoszteronszintet is növeli. Éppen ezért szükséges elegendő omega-3 zsírsavat bevinni a szervezetbe.
Az alváshiány, vagy a túlzásba vitt edzés viszont akadályozza a hormon termelődését. Az is fontos, hogy elengedő kalóriát fogyassz a nap folyamán! Abban az esetben, ha a szervezeted nélkülözést él meg, akkor nem termelődik elegendő tesztoszteron.
Növekedési hormon és IGF-1
Ez a hormon anabolikus hatású, azaz segít az izomtömeg növekedésében. Szerepe van a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjében is. Az IGF-1 a máj által termelt hormon, amely a növekedési hormon szintjétől függ. Ez azt jelenti, hogy a növekedési hormon nélkül nem létezne IGF-1 sem.
Ez a hormon befolyásolja azokat a sejteket, amelyek az edzés által stimulált izmok közelében helyezkednek el, és amelyek felgyorsítják a regenerálódást. Mivel éjjel termelődik, nagyon fontos, hogy ne spóroljuk le a mély, pihentető alvást! A növekedési hormont a magas intenzitású edzések is növelik, melyek lehetővé teszik a masszívabb anabolizmust a szervezetben.
Inzulin
Az inzulinról leginkább a diéták és a cukorbetegség kapcsán esik szó, azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ennek a hormonnak milyen nagy szerepe van a szervezet energiagazdálkodásban is, ami a tömegnövelés során is fontos. Az inzulin hatással van a zsírszövet, de ugyanúgy az izomszövet növekedésre is. Megállítja az edzés utáni izomvesztést, ezáltal jobb regenerációt biztosít.
Mozgás után tanácsos némi szénhidrát bevitel biztosítása, hogy a lehető legjobb inzulin növekedést érd el a szervezetedben! Természetesen az Amata Power turmix fehérjetartalma is lehetővé teszi az inzulin hatékonysági küszöbének elérését.
Összefoglalva a lényeg, hogy a szervezet ideális mennyiségű hormont válasszon ki, amit megfelelő étkezéssel, helyes gyakorlatokkal és kielégítő alvással tudsz biztosítani. Az izomnövekedés lehetetlen vállalás, ha kalóriahiányban vagy korlátozásokkal sanyargatod magad, hiszen az anabolikus hormon szint ilyenkor drasztikusan lecsökken.
A hormontermelést az elegendő egészséges zsírok, vitaminok és ásványi anyagok bevitele is befolyásolja - természetesen a megfelelő minőségű fehérje bevitelről se feledkezz meg! Ha ezekre az életmódbeli szabályokra odafigyelsz, akkor az izomzatod extra energiával fog növekedni!
Felhasznált források: https://www.news-medical.net/health/What-are-Hormones.aspx
https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/insulin