Amiben talán neked is van tapasztalatod: a diéták buktatói
Bár mi az egészséges táplálkozás hívei vagyunk, megértjük, hogy egyeseknek néha szükséges, avagy célszerű lehet diétákba kezdeni. Annak, hogy belekezdesz több oka is lehet, de mielőtt kiválasztanád a számodra legszimpatikusabb diétát, rámutatunk azokra a buktatókra, amelyek szabotálhatják a végeredményt. Ha az alább megosztott „felkiáltójelek” valamelyikét véled felfedezni egy diéta kapcsán, akkor nem javasoljuk, hogy belevágj.
„10 kiló mínusz pár nap alatt”
A drasztikus fogyással kecsegtető rövid diéták valóban vonzóak, hiszen ki ne szeretne alig pár nap alatt megszabadulni a hosszú évek alatt rárakódott zsírfeleslegtől? Reméljük, érzed a szarkazmust a kérdésben... Bármennyire is jó lenne, ilyen gyors eredményt hozó diéta nem létezik, maximum hatalmas károk ellenében, ami alatt az egészségedet értjük.
Az olyan diéták, ahol például 10 kiló mínuszt ígérnek 6 nap alatt, valójában nem kifizetődőek. Elsősorban azért, mert ezek szinte mind kegyetlen megszorításokkal működnek - azaz, ha letelik a diéta, nagy valószínűséggel kétszer annyit fogsz enni, mint előtte. A másik ok, amiért nem ajánljuk ezeket a szigorú diétákat, mert nem lesz hosszú távú hatása. Elsősorban azért, mert ilyenkor az első pár napban a szervezeted vizet veszít, mivel a szénhidrát beviteledet lecsökkentetted. Ennek folyománya, hogy a szénhidrát nem tudja betölteni a szerepét, azaz nem köt meg vizet a testedben. Amint vége a koplalásnak, kilók formájában szinte azonnal visszajön az elvesztett víz, tehát sok értelme nem volt az éhezésnek. Emellett a szigorú megvonások vitamin- és ásványi anyag hiányt is okozhatnak, arról pedig ne is beszéljünk, hogy nagyon enervált lehetsz a diéta alatt, ami akár a munkádat is veszélyeztetheti... Ne sokkold a szervezeted rapid-diétákkal!
Egyoldalú diéták
Számos diéta működik úgy, hogy egy alapanyagra helyezik a hangsúlyt. Ilyen például a tojás diéta, ami mondanunk sem kell, nem hoz hosszú távú eredményt. Minden egyoldalú diéta veszélyes, hiszen az ilyen típusú fogyókúrás módszerek esetében a táplálkozásod is egyoldalú lesz.
Ez pedig veszélyezteti az egészséged, hiszen azokra a vitaminokra, ásványi anyagokra is keresztet vethetsz, amit más forrásból kellene pótolnod. Ráadásul (mint minden diéta esetében) mikor végre letelt a koplalás időtartama, akkor nagy valószínűséggel még nagyobb volumennel fogod pótolni az eddig hiányzó tápanyagokat - tehát visszahízod, amit (szó szerint!) kínkeservesen leadtál.
Ne higgy a trendeknek
Bármennyire is csábító egy diéta koncepciója és az ígért hatás, mindenképpen bizonyosodj meg róla, hogy az valóban neked való-e! Ilyen lehet például a ketogén diéta, ami valóban hihetetlen hatásfokkal égeti a zsírt. Amennyiben viszont nem szereted a zsíros húsokat és a zöldségeket, akkor felesleges belevágnod, hiszen az egész csupán szenvedés lesz számodra.
Mindig jól járd körbe az étrendek koncepcióját és az alapján dönts, hogy milyen elvekkel tudsz azonosulni a mindennapokban, soha ne arra helyezd a hangsúlyt, hogy mennyi fogyást ígér x nap alatt!
Vegyél vissza a lelkesedésből
Néhány diéta bizony hatalmas erőbefektetéseket igényel, amit lehet, hogy nem tudsz hosszabb távon tartani. Itt most olyan módszerekre gondolunk, mint a nyers diéta, a vércsoport diéta vagy a minden-mentes diéta.
Bármennyire is vonzó számodra az elképzelés, mérd fel azt is, hogy mennyi időd van beszerezni, előkészíteni és elkészíteni a megfelelő hozzávalókat vagy ételeket! Vannak olyan opciók, amelyek szinte több időt vesznek el a napodból, mintha inkább elmennél edzeni. Éppen ezért ne a kezdeti lelkesedés legyen a tanácsadód, inkább gondolkodj reálisan az időbeosztásodat tekintve!
Számos módszer létezik, amelyek valóban működnek - bár szerintünk az egészséges étkezés és a mozgás még mindig a lehető legjobb választás, ha súlyt szeretnél veszíteni. A legtöbb diéta sajnos az izomtömeged nagy részétől is megszabadít, ezért ha mégis belevágsz egy új étrendbe, ne feledd pótolni a kimaradó tápanyagokat Amata Power lazacfehérje turmix-szal!