Miért érdemes kerülni a rövidtávú diétákat?
Ha te is megtapasztaltad már valaha, hogy mi az a jojó effektus, vagy sanyargattad magad különböző diétákkal, akkor felhívnánk rá a figyelmed: nem érdemes tovább kínoznod magad velük. Mi az életmódváltás és az egészséges táplálkozás mellett kampányolunk, most pedig elmeséljük, hogy miért.
Ismerős a helyzet?
Az egészséges, formás alak elérése sokunk számára lehet akár életcél is, hiszen számos ember küzd túlsúllyal, ami rövid és hosszú távon is káros az egészségre. Mindeközben a közösségi média sok esetben egy teljesen más képet fest az egészséges testről a felhasználók számára, ami gyakorlatilag a skála másik vége: retusált fotók tömkelege hiteti el az emberekkel, hogy a kockás hasat, szálkás izmokat egy szempillantás alatt el lehet érni. Többek között ezért is egyre gyakoribb, hogy nők és férfiak is önsanyargató diétákba kezdenek, hogy lehetetlenül rövid idő alatt érjék az általuk elképzelt tökéletes álomalakot.
Mi arra biztatunk, hogy felejtsd el a diétákat, adj időt magadnak és válts életmódot. Habár számos diéta és fogyókúrás szer gyors eredményt ígér, ne higgy a csábításnak, mert hosszú távon nem lesz kifizetődő a befektetett energia. 5 vagy 12 napos csodamódszer egyszerűen nem létezik, hiszen az esetleges plusz kilók sem 5 nap alatt szaladtak fel rád.
Ahhoz, hogy fogyjunk és a külsőnk igazán formássá – izmossá vagy épp itt-ott kellően gömbölydeddé, feszessé – váljon, kitartásra, sportra és a táplálkozásunk gyökeres megváltoztatására lesz szükség! Nem pedig időszakos diétákra…
Hogyan működik a szervezet a diéták szempontjából?
A szervezetünk már ősidők óta arra van programozva, hogy raktározzon az ínségesebb időkre. Ez genetikailag kódolt, nem tudsz ellene tenni. A társadalmunk és jelenlegi életmódunk viszont teljesen felborította az egyensúlyt a táplálkozással kapcsolatban, hiszen a kalóriadús és egészségtelen ételek már lépten-nyomon elérhetőek. A cukros, édes, bűnökkel teli falatok függőséget okoznak, amire a reklámipar csak rátesz még egy lapáttal, mert folyamatosan evésre ösztönöz minket.
A szervezet tehát folyamatosan raktároz: egyfelől azért, mert ha több tápanyagot fogyasztasz el, mint amennyit felhasználsz, akkor egyszerűen nem tud mást tenni a többletenergiákkal. Amikor viszont diétába kezdesz, akkor valójában szembe mész az emberi természettel, hiszen megvonod magadtól a tápanyagok egy bizonyos részét – diétától függ, hogy melyiket –, amit egyébként igényelnél.
Ez pszichológiailag olyan, akárcsak egy komolyabb hadviselés önmagaddal szemben, hiszen amikor a szervezet elkezd hozzászokni a csökkentett tápanyagbevitelhez, akkor a ritkán érkező tápanyagokat automatikusan raktározni kezdi a még szűkösebb időkre.
Mi az a jojó effektus?
Jojó-effektusnak nevezzük, amikor a diéta befejezése után, bizonyos idő elteltével nagyobb súlyt szedsz vissza, mint amit a diétával leadtál. Mivel a szigorú diéta alatt lecsökkented a napi energia bevitelt, a szervezet a hiányzó kalóriákat először a májban és izomban elraktározott glikogénből nyeri. Abban az esetben, ha ezek a raktárak kiürültek, akkor az izmokat kezdi el lebontani.
Szomorú, de igaz tény, hogy egy diéta során az izomzatod akár 30%-át is elveszítheted, ami bizony hatalmas veszteség! Amikor a diétát követően visszatérsz a megszokott étrendedhez, a szervezet többet fog raktározni, hiszen újabb koplalásra számít, tehát raktározással készül fel a következő nélkülöző időszakra.
Így történhet meg az, hogy a diéta után végül több rajtad a súlyfelesleg, mint előtte. Mivel a test minden diétánál hozzászokik a csökkentett alapanyagcseréhez, nem áll vissza a normál szintre, hanem inkább szuperkompenzál, tehát extra erőbedobással raktároz.
Hogyan kerülheted el a jojó effektust?
A legnagyobb kérdés az, hogyan tudod elkerülni a jojó effektust. Az egyetlen módja az, ha felhagysz a diétákkal és az életre szóló, egészséges táplálkozást választod helyette! Ne sokkold a szervezeted megvonásokkal, mert hosszú távon képtelenség betartani a szélsőségesen szigorú étrendeket. Ne várj változást pár hét alatt - gondolj bele, mennyi idő volt, míg az extra felesleget magadra szedted!
Adj időt magadnak és a szervezetednek, hogy legyen ideje átállni az új energia beviteli mennyiségre és ne sokkold hirtelen megvonásokkal. Inkább egyél meg egy kocka csokit az egészséges életmód alatt, mint egy hosszú diéta után egy egész táblával!
Manapság lényegében minden egészségtelen és kalóriadús alapanyagnak van egészséges alternatívája, tehát a kedvenc falatokról sem kell lemondanod. A fehérjebeviteledet pedig a nap bármelyik szakaszában kiegészítheted Amata Power fehérjeturmix-szal, hogy az izmaid se szenvedjenek hiányt!
Felhasznált források: https://www.bangkokhospital.com/en/content/lose-weight-without-yo-yo