Mit tudhatsz meg a BMI-indexből?
A testsúllyal kapcsolatos problémák társadalmunk egyik nagy fekete foltja, hiszen köztudott, hogy az elhízás, mint betegség egyre nagyobb méreteket ölt az egész világon. Éppen ezért ma már számos módszer létezik a testsúly kontrollálására, mérésére. Az egyik legelterjedtebb mutató az egészséges testsúly meghatározására a BMI-index.
Mi a testtömegindex?
A testtömeg index, rövidítve BMI felnőttek esetében megállapítja a testzsír mértékét, a magasság és súly alapján. Ez az ember súlya kilogrammban osztva a magasság négyzetével. A BMI nem közvetlenül méri a testzsírt vagy a testösszetételt, viszont mérsékelten korrelál a testzsír közvetlen méréseivel. A mérés hitelességét bizonyítja az is, hogy a BMI ugyanolyan szoros összefüggésben van a különböző anyagcsere betegségek kimenetelével, mint a testzsírt közvetlen vizsgáló mérések.
Fontos tudni, hogy a BMI-t a gyermekek és tizenévesek esetében másképp kell értelmeznünk, annak ellenére, hogy a méréshez ugyanazt a képletet használják, mint a felnőttek esetében. A gyermekek és tinédzserek BMI-jének nem- és korfüggőnek kell lennie, mivel a testzsír mennyisége az életkorral változik, emellett ez a mennyiség alapvetően eltérő lányok és fiúk esetében. A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) BMI növekedési diagramjai figyelembe veszik ezeket a különbségeket és vizuálisan mutatják a BMI-t, százalékos rangsorként.
Mik a BMI tartományok?
A BMI-index különböző tartományokat határoz meg, ez alapján sorolhatjuk magunkat bizonyos kategóriákba. Ha a BMI-d…
18,5 alatt van: az alulsúly tartományt jelent.
18,5 és 24,9 közötti: egészséges testsúly tartományt jelent.
25 és 29,9 között: már túlsúly tartományt jelent.
30 és 39,9 között pedig: elhízott tartományt jelent.
Hogyan számíthatod ki a BMI-det?
A legegyszerűbb módja a BMI kiszámításának az interneten található kalkulátorok használata, ahol csupán pár kattintással megtudhatod az eredményt. Amennyiben viszont számológép segítségével szeretnéd kiszámítani az indexed, mutatjuk, hogyan csináld:
A 25-ös BMI tehát 25kg/m2-t jelent. Ez alapján magadnak is kiszámíthatod az értéket. Tételezzük fel, hogy a súlyod 70 kg, magasságod pedig 175 cm.
A képlet a következő: (70 kg: 175 cm: 175 cm) x 10 000 = 22,8, ami azt jelenti, hogy az egészséges súlytartományba tartozol. Néhány kalkulátor mélyebb, összetettebb adatokat is figyelembe vesz, többek között az etnikumot, életkort, nemet és aktivitási szintet is.
Fontos tudni, hogy a BMI azt mutatja meg, hogy mennyi túlsúlyt hordozol, nem pedig azt, hogy mennyi testzsírt cipelünk! A mérés nem tesz különbséget a felesleges zsír, az izom és a csontok között. Ez azt jelenti, hogy a nagy izomtömeggel rendelkező sportolókat akár az „elhízott vagy túlsúlyos” kategóriába is sorolhatja, annak ellenére, hogy testzsírszázalékuk alacsony. A BMI eredményeket természetesen a terhesség is befolyásolja, így kismamáknak a terhesség előtti súlyukat kell használniuk a számításokhoz.
Mit tehetsz, ha magas a BMI-d?
Összeségében elmondhatjuk, hogy a BMI index nagyon jó mutatója a túlsúlynak, viszont kizárólag abban az esetben, ha a vizsgált személy nem rendelkezik speciális tulajdonságokkal, amilyen például a terhesség, vagy a nagy izomtömeg. Amennyiben magas a BMI-indexed, itt az ideje, hogy változtass az életmódodon!
Ezt elsősorban helyes táplálkozással és testmozgással érheted el: cikkeink között számos hasznos információt találsz a témában. Ha életmódváltó programba kezdesz, ne felejtsd el megkóstolni a magas minőségű Amata Power lazacfehérje turmixot sem, hiszen amellett, hogy kitűnően beilleszthető minden diétába, még az édesség utáni vágyat is csillapítja, így nagyban elősegíti a súlyvesztést és támogatja az egészséges táplálkozást. Lépj a változás útjára, kezd el az életmódváltást még ma! Hajrá!