Beszéljünk a fehérjékről
Beszéljünk a fehérjékről
Ebben a cikkben lerántjuk a leplet a fehérjékről, hiszen a célunk az, hogy a lehető legtöbbet megtudj erről a szerves molekuláról. Ahhoz, hogy megértsd, miért érdemes a legjobb minőségű fehérjét választanod, hasznos lehet, ha érted a fehérjék működését. Készítsd fel a neuronjaid, mert most messzebb megyünk annál, hogy a fehérje az kizárólag csirkemell lehet.
Mi a fehérje?
Mindenekelőtt tudnunk kell, hogy a fehérjék, azaz proteinek aminosavakból épülnek fel. Az aminosavak az élethez nélkülözhetetlen szerves vegyületek, molekuláik elsősorban hidrogénből, szénből és oxigénből állnak. Talán nem tudtad, de több mint 500 természetesen előforduló aminosav ismert, viszont ezek közül mindössze 22 felelős a fehérjék kialakításáért az élő szervezetben.
Fontos még megemlítenünk, hogy 9 esszenciális aminosav létezik, amit a szervezetünk nem tud előállítani, így ezeket kénytelenek vagyunk külső forrásból bevinni. Ezek az aminosavak úgynevezett peptid kötéssel kapcsolódnak egymáshoz, így alakítják ki a fehérjemolekula elsődleges szerkezetét.
Mit tudnak még a fehérjék?
A fehérjék amellett, hogy az izmok építőkövei, részt vesznek a sejtekben lejátszódó folyamatokban, katalizátorként, stabilizátorként funkcionálnak és természetesen szerkezeti funkciót is ellátnak. Transzport fehérje például a hemoglobin, ami az oxigént szállítja az izmokhoz. A szervezet nitrogén egyensúlyát is szabályozza, ami pedig az izmok regenerációja szempontjából fontos.
A védőfehérjék segítik a szervezetet a vírusokkal, fertőzésekkel szembeni küzdelemben, ilyen például a trombin, a fibrinogén és az ellenanyagok. Hosszasan sorolhatnánk még a fehérjék összetételét és tulajdonságait, de abban biztosan megegyezhetünk, hogy nagyon tudatosan meg kell válogatnunk, milyen minőségű fehérjét viszünk be a szervezetünkbe.
Megeszem, de hogy jut el oda, ahova kell?
Az emésztés már a rágással megkezdődik, a gyomorban a pepszin, tripszin és kaepszin enzim bontja aminosavakra a fehérje molekulákat. A felszívódás a vékonybél mindhárom szakaszán létrejön, ezután az aminosavak bekerülnek a véráramba. A máj az aminosavak nagyjából 30%-át kiszűri, a többi pedig addig kering a véráramban, míg el nem jut a szükséges szövetekbe.
Ezért fontos az edzés utáni minőségi protein fogyasztás, hiszen az anabolikus órában az izmok úgy szomjazzák a fehérjét, mint a vizet a sivatagban eltévedt vándor. A leucin például egy nagyon fontos aminosav, a máj ügyet sem vet rá, így az izomszövet akadálytalanul szippantja be és használja fel építőanyagként. A leucin emellett egyébként részt vesz az izmok regenerálódásában is.
A sportolóknak, így valószínűleg neked is a legfontosabb adat a fehérjével kapcsolatban a biológiai érték. Ez a minőség mércéje, ez jelzi, hány gramm szívódik fel a proteinből, amit bevittél, azaz mennyit tud a szervezet abból hasznosan felhasználni. A lazacfehérje biológiai értéke egyedülálló, többek közt ezért tartja számon a szakirodalom az egyik legjobb fehérjeforrásként.
A mennyiségek is fontosak
A fehérjék kifejezetten nagy molekulák (5,5-200 kDa), ezért nagyon fontos, hogy mennyiségileg is tudatosan és átgondolt módon vigyük be a szervezetünkbe. A molekula nagy mérete miatt gátolhatja a glomerulus filtrációt is a vesében, ami hosszú távon igen nagy gondokat okozhat az ultrafiltráció, más szóval a vizeletkiválasztás terén.
Ha nem viszel be elegendő fehérjét, a protein égetés a szervezetedben akkor is zajlik és elégtelen nitrogén egyensúly alakulhat ki. Ezt biztosan nem szeretnéd, igaz? Most, hogy megértettük a fehérjék működését, a következő cikkben feltárjuk, hogy mennyi az annyi – milyen és mennyi fehérjét fogyassz, hogy a szervezeted a maximum teljesítményt nyújtsa és megdönthesd saját rekordjaid.