Az inzulin működése
Az inzulin szó hallatán szinte mindenkinek beugrik valamilyen információ, de mi szeretnénk egy kicsit alaposabban kivesézni a témát. Az inzulinháztartás ugyanis szervezetünk egyik legkényesebb pontja, hiszen számos olyan hatása van, melyek nagy változásokat hozhatnak az életünkbe.
Mi is az az inzulin?
Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben a béta sejtek által termelt hormon. Ez az anyag szabályozza a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjét. Ha nincs a szervezetben inzulin, akkor a sejtek képtelenek felvenni és felhasználni a glükózt.
A táplálékkal felvett szénhidrátokat a tápcsatorna glükózra, azaz szőlőcukorra bontja fel. A cukormolekula így a bél falán keresztül a véráramba diffundál. A sejtek észlelik a cukor jelenlétét és reagálnak is rá, méghozzá inzulin felszabadításával. Az inzulin speciális receptorok révén kapcsolódni tud különböző sejtekhez és kis pórusokat képes megnyitni a sejtmembránon.
A sejtek a cukrot energiaforrásként használják, valamint a máj és az izom képesek tárolni is a szénhidrátokat, glikogén formájában. A vércukorszint ily módon állandó kontroll alatt van és ideális esetben ez nem is változik.
Szervezetünk így gondoskodott arról, hogy még éhezés alatt is egyenletes vércukorszinttel rendelkezzünk. Ezt a májban zajló folyamatos szőlőcukor újratermelés biztosítja, amit egyébként glüko-neogenezisnek hívunk.
Egy fontos részlet
Az inzulin az egyetlen hormon, mely a zsírtartalékok felépítését végzi a szövetekben, ráadásul támogatja, hogy a zsír a raktárakban is maradjon. Éppen ezért léphet fel testsúlycsökkenés, ha a szervezetünkben nincs inzulin, vagy alacsony szinten van.
A cukorbetegség lényegében annyit jelent, hogy a szervezet nem termel inzulint, így nem tudja a glükózt felvenni a vérből. Az inzulin receptorokon keresztül fejti ki hatásait, melyek sűrűsége az inzulin koncentrációjától függ. Ha nem figyelünk oda, a mozgásszegény életmód hatására akár inzulinrezisztencia is kialakulhat, ami a cukorbetegség előszobája, tehát nagyon komolyan kell venni!
Miért hízunk?
Az elhízás és fogyás sokunk életében központi szerepet játszik, de most beszéljünk bővebben az előbbiről, a rettegett elhízásról. Ha szénhidrátot viszünk be, akkor a test érzékeli azt és a fent említett módon a hasnyálmirigy elkezd inzulint termelni. Amennyiben gyors felszívódású szénhidrátokkal tömöd magad, akkor a szervezeted azt érzékeli, hogy a vércukorszint nagyon magas lett és hirtelen megnőtt.
A szorgos hasnyálmirigy ekkor kemény munkával elkezd inzulint termelni. Tegyük fel, hogy édességre vágytál és megettél egy egész tábla csokit. Mivel a csokoládé igen nagy glükóz koncentrációt okoz a vérben, a szervezet jó szokásához híven szuperkompenzál, azaz több inzulint termel, mint amire szükség van.
A felesleges inzulin pedig „unalmában” nekiáll zsírsejtek formájában raktározni a hasunkra, fenekünkre és olyan helyekre, ahova a legkevésbé sem szeretnénk plusz zsírréteget. A másik veszélye a gyors felszívódású cukrok bevitelének pedig az, hogy a test ilyenkor nagyon nagy igénybevételnek van kitéve. A hasnyálmirigy ilyenkor lázasan igyekszik termelni az inzulint, hiszen nagy koncentrációt észlelt.
A gyors felszívódású cukrok
A túlzott cukorbevitel megterheli a Langerhans-szigeteket, és a szervezetnek fogalma sincs, mikor lesz vége ennek a magas cukorkoncentrációnak. Természetesen, mivel az eloszlás nem egyenletes, az inzulin az összeset lebontja, majd a helyére szállítja, ez viszont vércukoresést eredményezhet.
A másik tényező az, hogyha gyakran viszünk be nagy mennyiségű gyors felszívódású szénhidrátot, akkor a hasnyálmirigy egy idő után egyszerűen elfárad. Nem bírja tovább a rapszodikus működést, miszerint néha túl nagy igénybevételnek van kitéve, néha pedig normális szinten működhet.
Ezért javasolt a táplálkozásban a lassú felszívódású szénhidrátokat részesíteni előnyben, mert azok folyamatos ellátottságot biztosítanak és a hasnyálmirigy számára is kiegyensúlyozott igényeket támasztanak a lebontásra! Ez persze nem azt jelenti, hogy a cukor egyenesen az ördögtől való, de amennyire csak lehet, próbáld helyettesíteni lassú felszívódású alternatívákkal!
A fogyás feltétele, hogy a szervezetben ne legyen felesleges inzulin, ezért, ha ezt eléred, biztos utad lesz a siker felé. Az Amata Power lazacfehérje csupán 1 gramm szénhidrátot tartalmaz, így minden diétába könnyedén beilleszthető, és támogatja az egészségedet is.