Ki számít túlsúlyosnak és hogyan tehetünk ellene?
Kényes kérdéskörhöz érkeztünk, hiszen a túlsúlyosság és annak megítélése a mai napig vitatott dolog. Rengeteg különféle hozzáállás és vélemény merülhet fel a témával kapcsolatban, melyeket érdemes átgondolni; a plus-size modellek például (értelemszerűen) teljesen más perspektívából tekintenek az elhízásra, mint az orvosok. A média befolyása is hatalmas ezzel kapcsolatban, ezért megpróbálunk egy objektív nézőpontból tekinteni a kérdésre.
Az elhízás fogalma
Az elhízás (obesitas) olyan kórállapot, melynek során a szervezet zsírraktározása oly mértékű, hogy az káros lehet az egészségre és a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egyéb egészségügyi problémához vezethet. Elhízottnak tartjuk azt a személyt, akinek testtömegindexe (TTI vagy BMI) 30 kg/m2 felett van. A testtömegindex (Body Mass Index) a kilogrammban megállapított testtömeg és testmagasság méterben mért négyzetének hányadosa.
Az elhízás ténye tehát egy egyszerű számítással is kimutatható, bár nyilvánvalóan külsőleg is látszik az érintett személyen. A helyzet az, hogy a BMI sem mindig megbízható mérés, hiszen előfordul, hogy az érintett személy nagyobb izomtömeggel, vagy erősebb csontozattal rendelkezik, ami nagyobb testsúlyt eredményez.
Az elhízás okai
Magyarország Európa legelhízottabb nemzete, és világviszonylatban is a 4. helyen állunk, amire nem igazán lehetünk büszkék. Ennek elsősorban fogyasztói társadalmunk az oka, hiszen az élelmiszer túltermelés igen nagy mértékű. A boltok polcain fellelhető végtelen kínálat óriási kísértést jelenthet az emberek számára, a megvásárolt fölösleges nassolnivalókkal pedig minden esetben többletenergiát viszünk be a szervezetünkbe.
A média és a reklámok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy akkor is együnk, amikor testünknek valójában nincs szüksége rá. Életmódunk kényelmes, általában nem mozgunk eleget és nem használjuk fel a bevitt energiát, ami hamar elhízáshoz vezet.
A szervi elhízás háttere
Az elhízás hátterében az egyre kényelmesebbé váló életmód mellett az anyagcsere folyamatok hiányosságai is állhatnak, melyek genetikai, központi idegrendszeri vagy endokrin hatásokra létrejövő zavart okoznak, majd túlsúlyhoz vezetnek.
Gyakran pszichiátriai okokra is visszavezethető az elhízás, ahol szintén kiemelten fontos a kezelés a fogyás érdekében. A képlet egyébként egyszerű, ha több energiát viszünk be, mint amennyit elhasználunk, az hízást eredményez.
Az elhízás következményei
Az elhízásnak olyan következményei lehetnek, melyek lassan alakulnak ki, ezért még veszélyesebb hatást gyakorolnak a szervezetre. A különböző szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, az obstruktív alvási apnoe, a csont- és ízületi gyulladások, de asztma is kialakulhat az elhízás következtében.
Arról ne is beszéljünk, hogy az elhízott szervezet mozgása sokkal nehezebb a mindennapokban, az ízületek megterheltek és a test nem tud rendesen funkcionálni a felesleges zsírréteg miatt. Egy biztos, az elhízás kezelése kiemelt fontosságú, bár sokan nem törődnek vele.
Mit tehetünk az elhízás ellen?
A médiából a különböző fogyókúrás szerek reklámjai nap, mint nap ömlenek ránk: természetesen mind gyors fogyást ígér szinte azonnal. Ne dőljünk be az efféle reklámoknak! Akkor fogunk súlyt veszteni, ha kevesebb energiát viszünk be, mint amennyit elhasználunk, vagy több energiát használunk fel, mint amennyit beviszünk.
Magyarul vagy többet mozgunk, vagy kevesebbet eszünk. Ez igen egyszerűnek tűnik, bár tudjuk, hogy a megvalósítása már korántsem gyerekjáték. A helyzet az, hogy ha valaki szeretne lefogyni, ahhoz nagy kitartás és akaraterő szükséges, bár minden esetben megéri a befektetést. Mi mindenkit arra biztatunk, hogy a "csodaszerek" helyett válassza a mozgást és a fejlődését a legjobb minőségű táplálékkiegészítőkkel segítse!