Az a fránya laktóz intolerancia
A laktóz intolerancia nagyon elterjedtebb betegség, nem is gondolnád, milyen sok érintett van a témában. Na jó, nem is csigázunk tovább, hiszen bizonyára éget a kíváncsiság az adatokat illetően: a világ népességének közel 75 %-a szenved tőle. Ez valóban hihetetlen arány, nemigaz?
Mi az a laktóz?
A jobb megértés érdekében kezdjük az alapoktól e kényes téma feszegetését. Az emésztés már a rágásnál megkezdődik, majd a szervezet a bevitt táplálékot enzimek segítségével molekulákra bontja, így azok kis méretükből adódóan gond nélkül fel tudnak szívódni. Az emésztőenzimek nagy részét a hasnyálmirigy termeli, viszont a tejfehérjére szakosodott enzimet, a laktázt a vékonybél állítja elő.
A laktáz enzim előállításért felelős sejtek a bél falán helyezkednek el; a szakirodalom együttesen „kefehatárnak” nevezi az ilyen sejteket. Kesztyűujjszerű mikro bolyhokkal rendelkeznek, ily módon szívják fel a tápanyagot az élelmiszerekből, amik ezután kerülnek a véráramba. Amennyiben vékonybelünk nem, vagy csak kis mértékben termel laktáz enzimet, sajnos mi is érintettek lehetünk a problémában.
Hogyan kapcsolódik ez a tejhez?
A tej három összetevőből épül fel. Az első a tejzsír, amiből értelemszerűen tejszínt nyerhetünk ki. A második összetevő a tejfehérje, ami nagyrészt a savófehérje készítmények alapanyaga. A harmadik összetevő a méltán rettegett tejcukor, amit laktóznak is neveznek. Egyébként a tej 87,9 %-a víz és 12,1 %-a szárazanyag, emellett számos ásványi anyagot is tartalmaz.
Összetétele miatt számos felhasználási módja ismert, magas kalcium tartalma miatt pedig társadalmunk egészséges élelmiszerként tartja számon. Az erről szóló kutatások néha megdöntik az elképzelést, miszerint a tej egészséges táplálék, néha alátámasztják. Ezt persze nem a mi tisztünk eldönteni, abban viszont megegyezhetünk, hogy aki laktóz érzékenységben szenved, annak nem tanácsos tejtermékeket fogyasztania.
Mi történik, ha hiányzik a laktáz enzim?
Amennyiben a vékonybél képtelen előállítani a laktáz enzimet, úgy a tejcukor (azaz laktóz) emésztetlenül marad a bélben, nem tud felszívódni a véráramban, és ez okozza a problémát. A tej elfogyasztása hasmenést, puffadást, hasfájást, emésztőrendszeri panaszokat okoz. Amennyiben a fent említett panaszokat észleljük magunkon, forduljunk orvoshoz, hiszen más ételintolerancia is képes hasonló problémákat okozni. Azt javasoljuk, hogy a diagnosztikát hagyjuk a szakemberekre!
Földünk népessége nagy mértékű tejfogyasztásra van kalibrálva, bizonyítja ezt egy 2004-ben készült felmérés: abban az évben 520 millió tonna tehéntejet termeltek a bolygón. Rengeteg közkedvelt étel tartalmaz valamilyen formában tejet, vagy tej az alapanyaga. Ha esetleg te is tejcukor érzékenységgel küzdesz, nem kell lemondanod kedvenc finomságaidról, hiszen manapság már szinte mindenre van alternatíva.
Lényegében az összes tejtermék laktózmentes változata megtalálható a piacon. Amennyiben még ez sem lenne elég, a patikában kapható laktáz enzim étkezés előtti elfogyasztása megoldhatja a gondjainkat. Természetesen ezt a megoldást csak rövid távon javasoljuk! Itt jöhet a kérdés, hogy a sportolók milyen alternatívát választhatnak az étrendkiegészítő piacon?
Emiatt ne aggódj, hiszen az Amata Power lazacfehérje hidrolizátuma 100 %-ban laktózmentes. Ez persze csak egy előny a sok közül. A lazac páratlan minőségű fehérje, megbízható helyről származó alapanyagból. Ha ezt a fehérjét fogyasztod, biztos lehetsz abban, hogy szervezeted a legmegfelelőbb tápanyagokat kapja meg, és nem kell aggódnod az összetevők miatt! A hátoldali címke sem fog meglepetést okozni, hiszen a fehérje kizárólag természetes anyagokkal van édesítve és színezve. Tehát amennyiben laktóz intoleranciával küzdesz, ne aggódj, hiszen ránk biztosan számíthatsz!