7 ok, amiért érdemes komolyan venned a nyújtást
Az edzés egyik leginkább figyelmen kívül hagyott aspektusa a nyújtás, ami valljuk be, bizonyos szinten érthető is. Kinek van kedve és ideje egy megerőltető edzés előtt vagy után plusz húsz percet szenvedni a szőnyegen? Sokak szerint nincs is számottevő értelme, pedig ez nem is állhatna távolabb a valóságtól. Lássuk hát a nyújtás legnagyobb előnyeit!
Kezdjük a definícióval
A nyújtás egy olyan fizikai gyakorlat, amelyben egy adott izmot vagy inat szándékosan hajlítanak, vagy nyújtanak annak érdekében, hogy javítsák az izom rugalmasságát és jobb izomtónust érjenek el. Az eredmény a fokozott izomkontroll, rugalmasság és a megfelelő mozgástartomány.
A nyújtás a kiegyensúlyozott edzési rutin részét kéne, hogy képezze, hiszen ugyanolyan fontossággal bír, mint maga az edzés. Gyakran esik szó az edzés előtti nyújtás előnyeiről, hangsúlyozva a sérülések megelőzésében betöltött szerepét. A mozgás utáni nyújtással szintén remek fiziológiai és pszichológiai hatásokat élvezhetsz. Reméljük, sikerül meggyőznünk arról, hogy mostantól soha ne spórold le a nyújtást! Lássuk hát az edzés utáni nyújtás előnyeit!
Fokozott rugalmasság
A nyújtás egyik legnagyobb előnye a különböző izomcsoportok rugalmasságának fokozása. A beszűkült és feszült izmokat visszaállítja a kellemes, laza állapotukba, így a test idővel rugalmasabbá válik, ami a sérüléseket is segít elkerülni. Egyszerűen könnyebben fog menni a guggolás, a hajlítások és egyáltalán maga a mozgás is. Olyan gyakorlatokat is képes leszel elvégezni, amelyeket azelőtt nem tudtál volna kivitelezni.
Jobb vérkeringés
Egy kemény edzés után a szív gyorsabb ütemben pumpálja a vért a szervezetben. A nyújtás lehetővé teszi a test lehűlését és segít a normalizálásában. Az izmok vérkeringésére is hatással van a nyújtás, ez teszi lehetővé, hogy a pulzusszám minél előbb visszaálljon a nyugalmi ütemre.
Viszlát tejsav!
Amikor keményen meghajtod az izmaidat, a szervezeted tejsavat terel. Elsősorban ettől merülnek ki és sajognak az izmaid. A nyújtás ellazítja az izmokat és a megindult vérkeringésnek hála a tejsav elszállítódik a rostok közül. Viszlát fájdalom és égő érzés!
Növeli az energiát
Ha becsületesen és következetesen nyújtasz, észre fogod venni, hogy az energiaszinted kiegyensúlyozott. Amikor edzés után a test lehűl, az agy endorfint termel, ami egy jó közérzetet és boldogságot okozó anyag. A mozgás helyes befejezésével szép ívet adsz az aktív folyamatnak, így a tested több boldogsághormont is termel.
Nem fáj annyira
Az edzés utáni nyújtás ugyan nem semlegesíti a fájdalmat, de határozottan minimalizálja azt. Másrészt, ha a helyes levezetést kihagyod, akkor az izmaid feszesek maradnak edzés után, ami jelentős mértékben növeli a sérülések kockázatát is.
Nagyobb mozgástartomány
Azok az izmok, amelyeket nem nyújtanak, azok feszültek maradnak, ami megakadályozza, hogy kihasználd a teljes kapacitását. Ha edzés után lenyújtod az izmaid, akkor később ugyanazokat az izmokat nagyobb mozgástartományban tudod majd használni. Ezzel sokkal látványosabb eredményeket érhetsz el és többféle gyakorlatot tudsz majd elvégezni!
Fokozott izomkoordináció
A fokozott izomkoordináció a nyújtás talán legnagyobb előnye, különösen az erősítő edzéseket végzők számára. Nyújtással jobb funkcionális mobilitást biztosítasz az izmaid számára, ezáltal lehetővé téve a köztük lévő megfelelő összhangot.
A fizikai előnyök mellet azt is hozzá kell tennünk, hogy a nyújtás jótékony hatása nem csak az izmokra vonatkozik! Segíti lenyugtatni az elmét, ellazít és oldja a stresszt is. Hangolódj hát a nyújtásra agyban is! Ha csak egy órád van az edzésre, inkább erősíts kevesebbet, de mindenképp építsd be a nyújtást a rutinodba! Hidd el, megéri.
Felhasznált források: https://lec.org/blog/stretching-for-balance-and-coordination/
https://www.health.harvard.edu/blog/stretching-less-pain-other-gains-2019030816168